Kafkas Arıları Kışı Kar Altında Geçiriyor

 

isediyani

Dünyadaki en önemli dört arı ırkından bir olan Kafkas arısı, kış mevsimini beyaz karların altında geçiriyor.

 

 

     Dünyadaki en önemli dört arı ırkından bir olan Kafkas arısının üreticileri, arılarını ölmemeleri, daha sağlıklı ve güçlü olması için dondurucu soğuğa rağmen açık alanda ve kar altındaki kovanlarda kışlatmaya başladı.

     Başta dil uzunluğu ve soğuğa dayanıklılığı açısından ülkemizde tek, dünyada ise en önemli dört ırktan biri olan Ardahan (Erdêhan) ilimizdeki Kafkas arısının soğuk iklime karşı dayanıklılığına ilişkin 2014 yılından bu yana yapılan uygulamalarda bu arı ırkının dayanıklılığı test edildi. Ardahan Arcılar Birliği tarafından kentin farklı noktalarında arıcılarla yapılan denemelerde, kışı kapalı mekânlarda geçiren arıların % 40’ının nem, rutubet, ışık ve ses nedeniyle öldüğü ama kar altında bırakılan kovanlarda ise bu oranın sadece % 2 olduğu anlaşıldı. İlk denemelerde arılarını açık alanda ve kar altında kışlatmaya temkinli yaklaşan birçok üretici, son yıllarda kış aylarında kovanlarını açık alanlarda bırakmaya başladı.

     Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, yaptığı açıklamada, 2014’te açık alanda arıları kışlatma konusunda deneme yapmaya başladıklarını, olumsuz hava şartlarına rağmen başarı elde ettiklerini söyledi. 2014’te 1 – 2 kovan ile gerçekleştirilen uygulamanın bugün onlarca kişi ve yüzlerce kovan ile yapılmaya başlandığını anlatan Evliyaoğlu, artık kayıpların beklendiğinden daha çok düşük olduğunu vurguladı. Evliyaoğlu, şöyle devam etti: “Artık arıcılarımız arılarını rahatlıkla kar altında kışlatabilir, çünkü son derece güzel verim alıyoruz. Yapılan denemeler ve testler, kar altındaki kışlatmada arıların hem sağlıklı hem de daha güçlü olduklarını ortaya çıkardı. Bu uygulama aynı zamanda Kafkas arısının kış mevsiminde dayanıklılığını da göstermiş oldu. Yani şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Kafkas arısı en soğuk havada bile rahatlıkla bahara çıkar. Bunu denemelerde ortaya koyduk. Yapılan testlerle gayet sağlıklı arıya sahip oluyoruz.” Evliyaoğlu, yaklaşık 2000 rakımlı Bağdaşan (Kirzodamal) köyünde açık alanda ve 2 m’yi aşan kar altında bırakılan arıları kontrol ettiğini belirterek, tüm arıların gayet sağlıklı olduğunu aktardı. İlhan Evliyaoğlu, “Şu an 735 üyemizin 55 bin kovanı mevcut. Bunlardan 110 arıcımız arılarını artık dışarıda kışlatıyor. Çabamız, daha az kayıp vermek ve daha sağlıklı arı elde etmek için açık alanda kışlatma uygulamasının her kesimi kapmasıdır” dedi.

     Ardahan Üniversitesi Arıcılık Bölümü Öğretim Görevlisi Kemal Yazıcı da kar altındaki verimin yüksek olduğunu doğruladıklarına işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı: “Bunun en güzel örneği arıcımız Necdet Bilgin’dir, çünkü Necdet Bey son yıllarda arısını tamamen dışarıda kışlatıyor ve dolayısıyla verimi yüksek oluyor. Buradaki püf nokta, ana arının bakımlı olmasıdır. Arı için gerekli bakım yapıldıktan sonra kış ortasında gerekli verim elde edilir. Ben de açık alanda kışlatıyorum.”

     Bağdaşan (Kirzodamal) köyünde arıcılık yapan Ali Bozkurt da 160 kovan arısının tamamını kışı açık alanda geçirdiğine dikkati çekerek, iki yıldır yapılan bu uygulamada kayıpların yok denecek kadar az olduğunu vurguladı. Bundan sonra kapalı alanları hiç kullanmayacaklarını söyleyen Bozkurt, “Şu an benim arımın bir bölümü güney kesiminde, bir bölümü ise kuzey kesiminde. Kuzey kesimindeki kovanlar adeta kara gömülmüşler ancak hepsi gayet sağlıklı. Seslerini rahatlıkla duyuyorum. Hatta kuzey kesimdekiler, güney kesimlerine göre daha sağlıklı, çünkü hava sabit. Dolayısıyla arı kendini ona göre ayarlıyor. Güney kesimde ise gece ayaz, gündüz güneş bu dezavantaj olabiliyor” dedi.

     Yukarıkurtoğlu (Qurdoxîya Jorin) köyünde arılarını kışın açık alanda bırakan Ahmet Yıldız da, “Bu uygulamaya iki yıl önce başladım. 90 kovan arımın tamamı dışarıda. Şu an hiçbir kaybım yok. Şunu gördük ki açık alanda kışlatmak daha sağlıklı, arı daha güçlü bahara çıkıyor ve verim artıyor” dedi.

     Sözkonusu uygulamayı 2015’ten beri sürdürdüğünü aktaran arıcı Nejdet Bilgin ise, uygulama ile sıfır kayıp verdiğini kaydetti.

     Ülkemizdeki diğer arıların ortalama dil uzunluğu 4, 3 mm iken uysal ve dayanıklı bir ırk olarak da bilinen Kafkas arılarının dil uzunluğu 7, 3 mm’ye ulaşıyor. Kafkas arısının uzun diliyle çiçeklerin özüne ulaşması sebebiyle bal kalitesi de yükseliyor.

     ANADOLU AJANSI

     20 ŞUBAT 2019

 

249 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir