İnsan Beyninde Gizemli Bir İletişim Mekanizması Keşfedildi

 

isediyani

İnsan beyni üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları, daha önce bilinmeyen gizemli bir nöral bağlantı keşfetti.

 

 

     İnsan beyni çok büyük gizemler barındırıyor. Yapılan bilimsel atılımlara rağmen beynin nasıl çalıştığına dair pekçok bilinmeyen şey var.

     ABD’nin Ohio eyaletindeki Case Western Reserve Üniversitesi’nden araştırmacılar, beyinle ilgili cevabı merak edilen yeni bir sırrı açığa çıkarttı. Araştırmacıların yayımladığı makaleye göre, beyinde yeri sürekli değişen “kablosuz” bir özyayılımlı nöral bağlantı keşfedildi.

     Uyku halindeki insanların beyin kabuğu ve hippocampus bölgesinde gizemli nöral dalgalar keşfedildi. Bilim insanları daha önce düşük seviyeli, yavaş periyotlu aktivitelerini fare beyinlerinin hippocampus bölgelerinde gözlemlemişti. “Bu dalgaların varlığını uzun süredir biliyoruz ama kimse net olarak fonksiyonlarını bilmiyor ve spontane şekilde yayıldıklarına kimse inanmıyordu” diyen nöral ve biyomedikal mühendis Dominique Durand, keşifle ilgili heyecanını dile getirdi.

     Yavaş periyodik aktiviteler, komşu beyin hücrelerinin uyanması için gerekli elektriği üreterek, beyindeki boşluklarda kimyasala ihtiyaç duymadan iletişim kurulmasını sağlıyor. Ekip bu iletişimi, yakın şekilde tutulan tamamen ayrılmış beyin dokuları arasında gerçekleştirmeyi başardı. The Journal of Physiology dergisi hakem komitesi, makaleyi yayımlamadan önce araştırmacılardan çalışma sonuçlarını tekrarlamalarını istedi. Deneyi başarıyla tekrarlayan ekibin çalışması, derginin Ekim 2018 sayısında yayımlandı.

     Çok sayıda nöronun aynı anda ateşlenmesi zayıf elektrik alanları yaratıyor. Bu alanlar, EEG (electroencephalogram) cihazları tarafından gözlemlendi. Ekip, yaptıkları keşfin tam olarak neyi açıkladığından ya da hangi alanlara uygulanabileceğinden emin değil.

     THE JOURNAL OF PHYSIOLOGY, WEBTEKNO

     20 ŞUBAT 2019

324 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir