Sibirya’ya Siyah Kar Yağdı

 

isediyani

Rusya’nın Sibirya coğrafyasının güneybatısındaki Kémerovo kentine siyah kar yağdı.

 

     Rusya’nın Sibirya coğrafyasının güneybatısındaki Kémerovo kentinde çevre kirliliğinden kaynaklı yağan siyah ve gri kar, görenleri şaşkına çevirdi. Madenciliğin tek geçim kaynağı olduğu bölgedeki ve ülkenin kömür merkezi durumundaki Kuznetsk havzasına yağan siyah karın sebebi ise tamamen çevre kirliliği. Bu hadise, bölgede daha önceki yıllarda da yaşanmıştı.

     Sibirya’da Prokopyevsk, Leninsk – Kuznetsky ve Kiselyovsk bölgelerinin etkilendiği olayı görenler, görüntü çekmek için telefonlarına sarıldı. Siyah karın 2014 yılında meydana gelen olaydaki gibi bölgedeki bir termal istasyonun kapasitesinin üzerinde çalışması nedeniyle olduğu tahmin ediliyor.

     Bölgenin kömür kaynakları turistik açıdan iyi bir hizmet sunsa ve iyi bir iş olanağı sağlasa da, aslında büyük bir kirlilik nedeni. Bu yüzden bölge sakinlerinin büyük bir çoğunluğu kömür santralini suçluyorlar. Bölgedeki tek geçim kaynağı madencilik ve basında, çevre kirliliğinin tehlikeli seviyelere ulaştığı haberleri yapılıyor.

     Yerel raporlar, santralin gazları yeterince filtrelemekte başarısız olduğunu gösteriyor. Bölgedeki tesislerin yöneticileri, işlenen kömürün tozunun dışarı sızmasını önlemek için kullanılan bir kalkanın kırıldığını ve sızan kurum nedeniyle siyah kar yağışının gerçekleştiğini söylediler. Prokopyevskaya fabrikasının genel müdürü Anatoly Volkov, bir havayı kömür tozundan koruyan bir kalkanın çalışmayı durdurduğunu açıkladı. Hatta araba egzozları, kömür kazanları ve diğer kömürle çalışan santrallerin bile suçlu olduğunu dile getirdi.

     Ancak Kémerovo bölgesinin ekoloji kısmından sorumlu vali yardımcısı Andrei Panov, konuyu tartışmak için çevrecilerle bir toplantı yaptı ve problemin tek kaynağının santral olmadığını söyledi.

     Kentte büyük panik yaşanırken, bölge sakinleri karda oynayan çocukların zehirlenmesinden endişe duyuyor. Bölge sakinleri bölgede uzun süredir çevreyi koruma konusunda ihmaller olduğunu iddiâ ederek diğer santralleri de hedef gösteriyorlar. Sağlık sorunları başgöstermeden önce yakın zamanda bölgeyi ve bölge sakinlerini siyah karbon emisyonlarından koruyacak tedbirler alınması umuluyor.

     SIBERIAN TIMES, VESTİ – KUZZBAS

     20 ŞUBAT 2019

 

263 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir