İsveçliler’in İlk Ataları Kürdistanlı Çiftçiler mi? | İsveç Ulusal Televizyonu SVT’de Yayınlanan “İlk İsveçliler” Belgeseli Tartışma Yarattı

 

isediyani

İsveçliler’in ilk ataları ve İsveç ulusunun kurucuları bundan 6000 yıl önce Kürdistan’dan İskandinavya’ya gelen çiftçiler mi? 

 

     İsveçliler’in ilk ataları ve İsveç ulusunun kurucuları bundan 6000 yıl önce Kürdistan’dan İskandinavya’ya gelen çiftçiler mi? İsveç ulusal televizyonu SVT’de yayınlanan “De Första Svenskarna” (İlk İsveçliler) belgeseli tartışma yarattı.

     İsveç ulusal televizyonu SVT’ye göre ilk İsveçliler, Buz Devri’nin sonunda güney bölgelerinden İskandinavya’ya taşınan koyu tenli avcı ve toplayıcılardı. Orada, bu kez doğudan gelen bir başka göç dalgasıyla hızla birleştiler ve bu da Taş Devri Avrupası’nın en çeşitli nüfûsunun oluşmasına yol açtı.

     SVT tarafından yayınlanan “De Första Svenskarna” (İlk İsveçliler) adlı belgesel, ülkede tartışma yarattı. Belgesele göre, bugünün İsveç’ine gelen ilk modern insanlar, zamanın kitlesel ren geyiği göçlerini takip ederek gelen koyu tenli avcı toplayıcılardı. Uppsala Üniversitesi genetik profesörü ve İsveçliler’in erken dönem atalarının genetik haritasını çıkarmayı amaçlayan Atlas projesi araştırmacısı Mattias Jakobson, İsveçliler’in atalarının bugünün aksine koyu ten rengine sahip olduklarını vurgulayarak, “Onlar bugünün Lüksemburg, İspanya ve Almanya’sınnda yaşayan insanlara benziyorlardı. Ancak, bugünle karşılaştırıldığında sıradışı bir görünüşleri vardı, koyu ten rengi ve mavi gözler” ifadelerini kullandı.

     Belgesele göre ayrıca, İsveçliler’in bu ilk ataları, varışlarından kısa süre sonra bugünün Rusya’sından gelen ve alet ve ok uçları imalatında daha modern bir tekniğe sahip olan insanlarla karıştılar.

     Bu yeni popülasyon ise fok avcılığı ve balıkçılıkla geçindi ve zaman içerisinde ten renkleri güneşten alınan D vitamininin emilimini kolaylaştıracak şekilde açıldı. Birkaç yüzyıl sonra, yaklaşık 6 bin yıl önce ise, ülkenin ilk çiftçileri Kürdistan’dan İsveç’e geldiler. Belgesele göre ayrıca, çiftçilik bilgileriyle birlikte gelen bu popülasyon aynı zamanda mevcut nüfûsu kuzeye doğru itti.

     Yayınlanan bu belgesel, çeşitli tartışmaları ve eleştirileri de beraberinde getirdi.

     SVT, SEDİYANİ HABER

     19 ŞUBAT 2019

 

635 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap İsveçliler’in İlk Ataları Kürdistanlı Çiftçiler mi? | İsveç Ulusal Televizyonu SVT’de Yayınlanan “İlk İsveçliler” Belgeseli Tartışma Yarattı

  1. Adill Camal dedi ki:

    Artik sübut edilmiş hekiketdir ki Avrupa halklarinin ecdadlari bugünku Iran ve Kurdistandan çikmişlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir