Sedat Doğan’ın “Barışın ve Savaşın Anahtarı Kürt Sorunu” Kitabı Çıktı

 

isediyani

İnsan hakları aktivisti ve sivil toplum temsilcisi araştırmacı – yazar Sedat Doğan’ın kitabı “Barışın ve Savaşın Anahtarı Kürt Sorunu” çıktı.

 


     İnsan hakları aktivisti ve sivil toplum temsilcisi araştırmacı – yazar Sedat Doğan’ın kitabı “Barışın ve Savaşın Anahtarı Kürt Sorunu” çıktı. Yöneliş Yayınları tarafından yayınlanan geniş kapsamlı kitap, 677 sayfa hacminde.

     Kitap, “Kürt Sorunu” olarak adlandırılan meselenin serencamını gözler önüne seriyor. Sorunun tarihsel gelişimini ve günümüzdeki açmazlarını ciddi ve cesur biçimde işleyen yazar, somut çözüm önerileri de sunuyor. Bu bağlamda kitap, sorunun hakkaniyetli ve adaletli bir biçimde çözüme kavuşturulması noktasında hem sorunun öznelerine hem de muhataplarına yol gösterici bir kaynak niteliğinde.

     KİTABIN ARKA KAPAĞINDAN

     “İnsan için hayatı anlamlı kılan, hayata dair gerekli olan soruları sorabilme ve onlara aynı gereklilikle cevap verebilme, alabilme özgürlüğünün olmasıdır. Bu temelde bu kitabın konusu olan Kürt Sorunu’na baktığımızda, şu soruların cevaplarını aradığını görürüz:

     Kürtler kimdir, kökenleri nerelere dayanır?

     Nerede ortaya çıkmışlar, nerelerde yaşıyorlar? Yurtları, vatanları neresidir?

     Demografileri, sosyo – kültürel yapıları nasıldır?

     Tarihî seyir içerisinde neler yaşadılar?

     Kürdistan neresidir? Şu andaki durumu nedir?

     Kürt Sorunu nedir? Ne zaman, neden ortaya çıktı? Neleri kapsıyor?

     Dînin ve Müslümanlık’ın milletlere, Kürtler’e bakış açısı nedir? Kürtler’e komşu Müslüman iddiâlı devlet ve milletlerin Kürtler’e ve Kürt Meselesi’ne bakış açıları nedir?

     Kürtler, kendi topraklarında şu anda ne durumdalar?

     Kürt Sorunu’nun çözüm yolu nedir?

     Bu kitap çalışması özet olarak bu soruların cevapları etrafında şekillendi.”

     SEDAT DOĞAN KİMDİR?

     İnsan hakları aktivisti ve sivil toplum temsilcisi araştırmacı – yazar Sedat Doğan, 1 Ocak 1962 tarihinde Mardin (Mêrdîn) ilinin Mazıdağ (Şemrex) ilçesine bağlı Arısu (Gola Gûlê) köyünde doğdu.

     İlkokulu köyünde, ortaokulu ilçesinde bitirir. Liseye Ankara Gülveren Lisesi’nde başlar, İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden 1985 yılında mezun olur.

     İlk makalesi 1984 yılında Millî Gazete’de yayınlanır.

     Mardin’de bir yıl vekil öğretmenlik yapar. Bu arada önce Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ni, sonra 1988 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanır.

     1989 yılında İstanbul’da maliye memuru olarak göreve başlar. 1990’da askerlik için “ücretsiz izinle” görevinden ayrılır. Sonuç: “İstifa etmiş” sayılır! Resmî memuriyete bir daha dönemez. Kasım 1991 – Şubat 1993 arasında askerliği vukuatsız olarak biter. Çünkü 2 çocuk babası olarak askerlik yapıyorken ebeveyni, kardeşleri, eşi ve çocuklarının yaşadığı köy ve ev iki defa ölümcül saldırıya uğruyor. Allah’tan, bir can kaybı yaşanmıyor. Köyünün hiçbir örgüt ve terör ile bağları yok. Üstelik korucu falan da değiller. Sonuç: Köy terör yüzünden dağılıyor, 1993.

     Tezkereden hemen sonra, ailenin şehirde yaşamış, derdini iyi bir Türkçe ile anlatabilecek tek ferdi olarak ebeveyni, kardeşleri, eşi ve çocukları dahil 15 kişilik ailesi ile can güvenliği için Çukurova’ya, Osmaniye (Cebel-i Bereket)’ye sığınır.

     Ailenin geçimini sağlamak ve korumak adına bir süreliğine kariyer ve sosyal aktivitelerle ilgilenmek gibi uğraşlardan kopar. Eğitimine rağmen beden işçiliği yapmak zorunda kalır. Çiftçilik, kum satıcılığı ve nakliye işleri yapar. Mersin, Antalya, İzmir, Muğla ormanlarında, naylon çadırlarda kömür işçiliği yapar. Ekonomi biraz elverince Osmaniye’de bir reklâm ajansı kurar. Sonra kitap – kırtasiye dükkânı açar. İşleri tam düzelmişken, dönemin hükûmetinin sebep olduğu ekonomik kriz çıkar. Ve ticareti artık tamamen bırakır.

     Köye dönüşlere 11 yıl sonra izin çıkınca, ailesi köylerine geri döner. Sedat Doğan da 2004 yılında bölgenin bütün köy boşaltmaları ve terör mağdurlarının sığındığı bir varoş olan Diyarbakır (Diyarbekir) şehrinin Bağlar semtine yerleşir. Diyarbakır’a yerleştikten sonra özel sektörde muhasebeci, satın almacı ve idarî memur olarak yaşam mücadelesini sürdürür.

     Şiirleri çeşitli dergilerde yayınlanır ve ödül alır. Yazı ve şiirlerinde toplumsal sıkıntıları işler. Ölüm, hüzün, sevgi, aşk, özgürlük, gurbet, terör, göç, cehalet ve yoksulluk gibi kavramlar, yazı ve şiirlerinin başlıca imgeleridir.

     Haber Diyarbakır, Ufkumuz, Hür Bakış, Siverek Name, Teletex, News 24, Sen de Yaz, Edebiyat Dostları ve Haber Azad sitelerinde ve bazı yerel gazetelerde yazarlık yapar.

     Kendini, “Kürtçe yazamayan ancak Türkçe yazıp Kürtçe de konuşup düşünebilen Müslüman bir şair – yazar” olarak tanımlıyor. Ki Türkçe’yi hiç bilmediği günlerini de çok net hatırlıyor.

     Bir insan hakları savunucusu olarak, insan hak ve hürriyeti için verilen mücadelelere katkılar yapmaya devam eder. Bütün insanların ve Kürtler’in haklarını meşrû zeminde savunan sivil ve legal çalışmalarda yer alır.

     2004 – 17 yılları arasında İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER)’nin Diyarbakır şube yönetiminde görev yapar.

     2012 yılında kurulan Hak, Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslamî İnisiyatifi (Azadî İnisiyatifi)’nin kurucularındandır.

     2018 yılında kurulan İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kurucularındandır.

     Yeni kurulan Kürt Dil Platformu’nun aktif üyesidir.

     Evli ve üçü vefat etmiş üçü de hayatta olan 6 çocuk babasıdır.

     “Barışın ve Savaşın Anahtarı Kürt Sorunu”, yazarın ilk kitabı olarak sevenleriyle buluşuyor.

     SEDİYANİ HABER / ADANA

     16 ŞUBAT 2019

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Yöneliş Yayınları

Çakmak Caddesi Kültür Sokağı

01260 Adana

Tel: (0090) 542 733 94 15

 

334 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Sedat Doğan’ın “Barışın ve Savaşın Anahtarı Kürt Sorunu” Kitabı Çıktı

  1. Atalay Şahin dedi ki:

    Tebrik ederim, ilk fırsatta okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir