Nadir Görülen Beyaz Gelincik Dersim’de Görüntülendi

 

isediyani

Doğada nadir görülen beyaz gelincik, Tunceli (Dersim) ilimizin Ovacık (Facixe) ilçesine bağlı Koyungüdü (Kedek) köyünde görüntülendi.

 

     Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında bulunan ve nadir görülen beyaz gelincik, Tunceli (Dersim) ilimizin Ovacık (Facixe) ilçesine bağlı Koyungüdü (Kedek) köyünde görüntülendi.

     Köyünde yaşayan Mutlu Akın, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan sansargiller ailesinden beyaz kürklü gelinciği farkettikten sonra, çok hızlı hareket eden gelinciği cep telefonu ile görüntülemeyi başardı. Mutlu Akın yaptığı açıklamada, gelinciği birkaç yıldır aynı bölgede gördüğünü ancak daha önce görüntülemeyi başaramadığını ifade etti. Akın, “Bu sefer şansım yaver gitti ve görüntülemeyi başardım. Son derece hızlı ve çevik bir hayvan. Yoğun kar yağışı nedeniyle muhtemelen aç kaldığı için köy içine kadar geldiğini düşünüyorum. Nadir görüntülenen bu türlerin korunması için herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. Akın, “Ben özellikle son 5 yıldır her kış beyaz gelinciği köyde görüyorum. Çok hızlı hareket ettiği için bir türlü görüntüleyememiştim. Çok güzel bir hayvan, köyde birçok kişi varlığından haberdar ama kimse dokunmuyor” açıklamasında bulundu.

    Daha çok yeraltında yaşayan ve dışarı çok az çıkan beyaz gelincik, genellikle fare avlayarak ve kuş yumurtaları ile besleniyor. Ayrıca yaşadığı bölgelere yakın yerleşim yerlerindeki kümes hayvanlarını da avlıyor. Uzun gövde ve kuyruğu olan beyaz gelincik, çok hızlı hareket edip, çok küçük deliklerden içeri girebilme yeteneğine sahip.

     AJANSLAR

     15 ŞUBAT 2019

305 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir