Stonehenge ve Benzeri Megalitlerin Kökeni Bulundu

 

isediyani

Stonehenge ve benzeri binlerce antik taş yapının nereden çıktığı ve nasıl yayıldığı ile ilgili uzun zamandır devam eden bilmece çözüldü.

     Tüm Avrupa’da Stonehenge gibi binlerce antik taş yapı bulunur. Artık bu uygulamanın nereden çıktığı ve nasıl yayıldığı ile ilgili uzun zamandır devam eden bilmece çözüldü.

     Geçtiğimiz yüzyıl boyunca, megalitler olarak bilinen taş yapıların kökenleri üzerine iki ana görüş vardı: Birincisi; bu yapıların ilk önce tek bir kaynağı vardı ve daha sonra deniz yolları boyunca yayılmıştı. Diğer görüşe göre ise; megalit yapılar farklı yerlerde bağımsız olarak gelişmişti.

     İsveç’in Göteborg Üniversitesi’nden Bettina Schulz Paulsson, hangi görüşün doğru olduğunu bulmak için, Avrupa’daki 2000 megalitin tarihini analiz etti. Paulsson önceki tahminlerin aralığını daraltmak ve nerede ve hangi sırayla inşâ edildiğini daha iyi bir şekilde anlamak için istatistiksel yöntemler kullandı. Analizler sonucu Paulsson, megalit inşaatının, Fransa’nın kuzeybatısında, 200 – 300 yıl boyunca M. Ö. 4500 civarında başladığını tespit etti. Bu gelenek, daha sonra Akdeniz ve Atlantik kıyılarının deniz yolları boyunca 2000 yıllık bir zaman zarfı içinde Avrupa’ya yayılmıştı. Ancak daha çok kıyı bölgelerinde yoğunlaşmıştı.

     Megalitlerin zaman içinde yayılma biçimi, bu toplumların düşünülenden çok daha önce gelişmiş bir denizcilik teknolojisi geliştirdiğini gösteriyor. Paulsson, “Kıyı boyunca uzun mesafeli yolculuklar yaparak deniz yolunda ilerliyorlardı” diyor.

     Bu durum, bazıları 12 kişilik bir mürettebat için yeterli büyüklükte olan birçok tekne gravürünün betimlendiği megalitik sanat üzerine yapılan diğer araştırmalara uyuyor.

     NEW SCIENTIST, ARKEOFİLİ

     15 ŞUBAT 2019

 

317 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir