Harran’da 900 Yıllık İlaç Şişesi Bulundu

 

isediyani

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şanlıurfa (Riha) ilimizin Harran ilçesinde yürütülen kazılarda, Ortaçağ’dan kalma 9 asırlık ve topraktan yapılmış ilaç şişesi bulundu.

 

     Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şanlıurfa (Riha) ilimizin Harran ilçesinde yürütülen kazılarda, Ortaçağ’dan kalma 9 asırlık ve topraktan yapılmış ilaç şişesi bulundu.

     Keşfin en ilginç yönlerinden biri, “UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi”ndeki ören yerinde bulunan ilaç şişesinin üzerinde, bugün tıbbın simgesi olan birbirine dolanmış iki yılan resminin bulunması.

     Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın finansmanı, yerel yönetimlerin de desteğiyle tarihî ören yerindeki kazıların, aralıklarla 70 yıldır sürdüğünü hatırlattı. Antik bulgulara göre, Harran’ın tarih boyunca önemli bir tıp merkezi olarak kabul edildiğine dikkati çeken Önal, geçen yıl 1000 yıllık miskçi dükkânı bulunan bölgede, bu yıl da tıp bilimini ilgilendiren çok önemli bir bulguya rastladıklarını kaydetti. Önal, kazılarda Ortaçağ döneminden kalma 9 asırlık bir ilaç şişesi çıkarıldığını ifade ederek, “Şişenin bulunduğu tabaka, M. S. 12. yy’a aittir. O da Zengiler dönemine rast geliyor. Bu eser, günümüzden yaklaşık 9 asır öncesine dayanıyor. Dolayısıyla burada ilaç üretildiği ve bu şişelere konularak oradan satıldığı sonucuna ulaştık. Hem imalathanesi hem de satış yeri olması açısından oldukça önemlidir” diye konuştu.

     Yaklaşık 15 cm boyundaki silindir gövdeli kabın dış yüzeyinin, birbirine dolanmış ağızları açık yılan kabartmalarıyla süslü olduğunu vurgulayan Mehmet Önal, yılanın, arkeolojide ölümsüzlüğü temsil ettiğini, bu figürün Selçuklular’daki şifahanelerin yanısıra Mısır ve Yunan sanatında da şifa ve tıbbın sembolü olarak kullanıldığına dikkati çekti. Kabın pişmiş topraktan yapıldığını ifade eden Önal, kabın ağzındaki küçük deliğin de sıvının dökülmemesi için bir tıpayla kapatıldığının tahmin edildiğini söyledi. Önal, Tunç Çağı’nda M. Ö. 3 binli yıllarda Harran’ın, bulunduğu coğrafyaya tıp hizmeti veren bir merkez olduğunu, tıptaki öneminin çivi yazılı tabletlerde bile geçtiğini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: “Harran, Tunç Çağı’ndan itibaren çevre illere dahi hizmet veren bir tıp merkezi konumundadır. Emeviler döneminde İskenderiye’den tıp okulu Harran’a getirilmiştir. İbn-i Cübeyir, Harran’da iki hastanenin bulunduğundan bahsediyor. Dolayısıyla ticaretin merkezi Harran, tıpla ve bilimle de yakın ilişkilidir. Bunun için buluntular, Harran’ın İslam eserleri olarak önemli bir merkez olduğunu gösteriyor. M. S. 8. yy’ın ilk çeyreğinde Tıp Bölümü’nün, Emevi halifesi Ömer Bin Abdulaziz tarafından İskenderiye’den Harran’a getirildiği biliniyor. İbn-i Şeddad, Harran’da 4 okulun varlığından, İbn-i Cübeyir de Harran’da 2 hastane olduğunu belirtiyor.”

     9 asırlık ilaç şişesi, Göbeklitepe (Xrabe Reşk)’den çıkarılan eserlerin de yer aldığı Şanlıurfa Müze Kompleksi’nde sergilenmeye hazırlanıyor. Balıklıgöl Yerleşkesi yanındaki 200 dönümlük alanda 2015’te ziyarete açılan müzede, 70 bini aşkın eser bulunuyor. Şanlıurfa Müze Kompleksi’nde teşhir edilen eserler, kronolojik düzende, ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

     AJANSLAR

     14 ŞUBAT 2019

260 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir