Tarihî Moro Referandumu Sonuçlandı

 

isediyani

Moro Müslümanları’nın geleceğini şekillendirecek tarihî Bangsamoro Organik Yasası referandumunun ikinci aşamasının resmî sonuçları açıklandı.

 

     Filipinler’in güneyinde yaşayan Moro Müslümanları’nın geleceğini şekillendirecek tarihî Bangsamoro Organik Yasası (BOL) referandumunun ikinci aşamasının resmî sonuçları açıklandı.

     Filipinler Seçim Komisyonu (COMELEC)’ndan yapılan açıklamaya göre, mevcut idarî yapının yerine daha kapsamlı Müslüman Mindanao’da Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM)’ni oluşturan BOL oylamasının, 6 Şubat’ta gerçekleştirilen ikinci aşamasının sonuçları belli oldu.

     Referandum kapsamında oylamaya gidilen Kuzey Cotabato’daki köylerde (barangay) hepsine yakını BARMM’ye katılma yönünde oy kullandı.  Buna göre, Carmen, Kabacan, Midsayap ve Pigkawayan kasabalarındaki tüm köyler ile Aleosan’daki 2 ve Pikit’teki 22 köy EVET oyu verdi. Böylece, oylamanın yapıldığı 67 köyden 63’ü, mevcut Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi (ARMM)’ndeki İsabela ve Basilan hariç, Cotabato şehri ile BARMM’ye dahil olacak.

     Öte yandan COMELEC, Lanao del Norte’deki 6 kasabanın hepsinde oylamanın HAYIR yönünde sonuçlandığını duyurdu. Lanao del Norte’den ayrılarak BARMM’ye katılmak üzere oylamaların yapıldığı kasabalar yeni idareye dahil edilmeyecek.

     Referandumun 21 Ocak’ta düzenlenen ilk aşamasının sonuçlarına göre 36 bin 682 EVET oyunun kullanıldığı Cotabato kenti BARMM’ye dahil olacak. Basilan’a bağlı Isabela kenti ise 22 bin 441 HAYIR oyu çıkması nedeniyle bölge dışında kalacak.

     Bangsamoro Organik Yasası (BOL)’nın kabulü için yapılan referandumun ilk aşamasında yaklaşık 1, 7 milyon seçmen oy kullanmıştı. Filipinler ulusal medyasında yer alan haberlere göre, Devlet Başkanı Rodrigo Roa Duterte, BOL oylamasının “başarılı” şekilde sona erdirilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Duterte, “Maguindanao’da herkesi hükûmete katılmaya çağırıyorum. Silahlarınızı, artık ihtiyacınız olmayacağı için gömebilirsiniz. Bir kurşun kaosu getirir fakat sakin kalırsak konuşabiliriz. Neye ihtiyacınız var ve neyi hak ediyorsanız bu konuda size yardımcı oluruz” ifadelerini kullandı. BOL kapsamında kurulan BARMM’yi 3 yıl yönetecek geçici hükûmetin üyelerini, Duterte’nin önümüzdeki haftalarda ataması bekleniyor.

     Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Roa Duterte’nin Temmuz sonunda imzaladığı ve Bangsamoro Müslümanları’na kapsamlı özerklik sağlayan yasa, bölgedeki Müslümanlar’ın hukukî ve ekonomik kazanımlarının artırılmasını öngörüyor. Yasa, nüfûsun yoğun yaşadığı Mindanao eyaletinin bazı bölgeleri ile çevresindeki adalara, mevcut özerk yapıdan çok daha kapsamlı bir özerklik sağlayacak.

     Yeni düzenlemeyle Bangsamoro Özerk Hükûmeti kurulacak. Bangsamoro Özerk Bölgesi’nin başkenti Cotabato şehri olacak. Bölgede dînî özgürlükler konusunda bağımsız olarak İslam hukukuna ait hükümlerin uygulanacağı mahkemeler açılabilecek. Merkezî yönetim, Mindanao’daki idarî yetkileri Bangsamoro hükûmetine devredecek.

     Bangsamoro bölgesindeki iç sular, ulusal hükûmet ile eş zamanlı idare edilecek. Özerk yönetim, enerji kaynaklarını çıkarıp yönetimini sağlayacak. Ayrıca, eski Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) ve Moro İslamî Kurtuluş Cephesi (MİLF) savaşçıları kolluk kuvvetlerine katılabilecek.

     Sediyani Haber olarak bizler de mazlum Moro halkının hürriyet ve istiklâl mücadelesini destekliyor, EVET sonucunun çıktığı Referandum’un Morolu Müslümanlar’a hayırlı olmasını diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     14 ŞUBAT 2019

 

168 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir