NASA: “16 Şubat Cumartesi Günü Otobüs Büyüklüğünde Bir Asteroit Dünya’yı Teğet Geçecek”

 

isediyani

NASA’nın asteroit takip merkezi, bu hafta Dünya’ya yakın bir konumdan otobüs büyüklüğünde bir asteroit geçeceğini duyurdu.

 

 

     Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA)’nin asteroit takip merkezi Jet İtki Laboratuvarı, bu hafta Dünya’ya yakın bir konumdan otobüs büyüklüğünde bir asteroit geçeceğini duyurdu.

     16 Şubat 2019 Cumartesi günü, otobüs büyüklüğünde bir asteroit Dünya’nın oldukça yakın bir konumuna gelmiş olacak. NASA JPL tarafından 2019 CG5 olarak isimlendirilen bu asteroit, yaklaşık olarak saatte 32 bin 300 km/sa hızla ilerliyor.

     Yapılan hesaplamalar doğrultusunda, asteroitin Dünya’nın 2, 2 milyon km uzağından geçeceği ifade ediliyor. Her ne kadar çok da yakın değilmiş gibi görünse de aslında Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık olarak 6, 5 katı mesafe anlamına geliyor. Uzay ölçeği sözkonusu olduğunda bu mesafeyi oldukça yakın bir mesafe olarak değerlendirmek, hiç de yanlış olmayacaktır.

     Şu an için bu asteroitin Dünya’nın atmosferine girmesi ihtimali üzerinde durulmuyor. Buna karşın NASA tarafından, belirli bir ölçeğin üzerindeki asteroitlerin de devamlı olarak izlendiğini belirtmekte fayda var. Hatırlatmak gerekirse, 2013 yılında 20 m genişliğe sahip bir asteroit Rusya’ya düşmüş ve ciddi bir etki oluşturmuştu. Keza her gün, tonlarca toz oluşmasına vesile olan ve atmosferde yok olan küçük ölçekli asteroitler ile karşı karşıya gelmek mümkün oluyor.

     Bu açıklamaya ek olarak NASA, yılda ortalama 1 kez otomobil büyüklüğündeki bir asteroitin ve her 2 bin yılda bir, ortalama bir futbol sahası büyüklüğündeki asteroitin atmosferimize giriş yaptığının da altını çiziyor.

     Şu an için takip edilen asteroitler, yakın zamanda dünyamızı ciddi manada etkileyecek büyüklükte değil.

     NASA

     14 ŞUBAT 2019

223 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir