Cebel-i Tariq’te 29.000 Yıl Öncesine Ait Ayak İzleri Bulundu | Afrika’dan Avrupa’ya Giden İlk İnsanlar mı?

 

isediyani

Cebelitarık (Cebel-i Tariq; Gibraltar)’da yapılan kazı çalışmasında 29 bin yıl öncesine ait çeşitli ayak izleri bulundu. Bunlar, Afrika’dan Avrupa’ya giden ilk insanlar mı?

 

     Güney – kuzey ekseninde Afrika ile Avrupa arasında, doğu – batı ekseninde de Akdeniz ile Atlas Okyanusu arasında bulunan ve günümüzde Büyük Britanya Birleşik Krallığı’nın işgali altında bulunan Cebelitarık (Cebel-i Tariq; Gibraltar)’ta yapılan kazı çalışmasında 29 bin yıl öncesine ait çeşitli ayak izleri bulundu.

     Bilim insanları, Cebelitarık’taki Catalan Bay Sand Dunes (Katalan Körfezi Kum Tepeleri)’ta egzotik hayvanların birarada yaşadığını gösteren sıralı ayak izleri keşfetti. Keşfedilen ayak izlerinin 29 bin yıl öncesinden kaldığına inanılıyor ve izleri keşfedilen hayvanlar arasında alageyik, dağ keçisi, yaban öküzü, leopar ve düz uzun dişli fil bulunuyor. Ancak keşfedilen tek şey bunlar değil. Keşfedilen ayak izleri arasında kıtadan kıtaya göçen ilk insanlar ya da Neandertaller’e ait olduğu düşünülen izler de bulundu.

     Keşfedilen ayak izleri, boyu 106 ile 126 cm arasında olan bir kişiye ait. Eğer ayak izi bir Neandertal’e ait ise, bulunan izler, Romanya’dan sonra bulunan ve ikinci sıradan kuzenlerimize ait ilk izler olacak. Cebelitarık’ın Neandertaller’in yok olmadan önce yaşadığı son yer olduğuna inanılıyor.

     Bilim insanları buradaki kazılarına on yıl önce başlamıştı. Bu bölgenin en büyük özelliği, yaşanan son buzullaşma sırasında oluşan kalın tabaka sayesinde antik ayak izlerinin oldukça iyi korunmuş olması.

     QUATERNARY SCIENCE REVIEWS

     14 ŞUBAT 2019

 

185 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir