Kalaallit Nunaat Buzullarının Altında İkinci Krater Keşfedildi

 

isediyani

Dünyanın en büyük adası olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da buzulların altında ikinci krater keşfedildi.

 

     Dünyanın en büyük adası olup “Amerika” kıtasında yer almasına rağmen Avrupa ülkesi Danimarka’ya ait otonom bir bölge olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da buz tabakasının altında ikinci krater keşfedildi.

     Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Grönland (Kalaallit Nunaat)’ın kuzeybatısında, buz kütlesinin bir mil derinliğinde ikinci krater keşfedildiğini duyurdu. Sözkonusu krater, Operation IceBridge (Buz Köprü Misyonu) ölçümleri ile Grönland buzullarından toplanan uydu verilerini incelenmesi sonucu farkedildi.

     Çapı 22 mil olan kraterin meteor çarpmasıyla oluştuğu tespit edildiği takdirde, Dünya’daki çarpma kraterleri arasında büyüklük listesinde 22. sırada yer alacak.

     Bilim insanları, yine Grönland’da, 2015’te keşfedilen kraterin göktaşı çarpması sonucu oluştuğunu 2018’de doğrulamış, Hiawatha Buzulu’ndaki krater Dünya’da buz altında bilinen ilk çarpma krateri olmuştu.

     Son keşfedilen kraterin, Hiawatha Buzulu’ndaki kraterden 114 mil uzaklıkta olduğunu açıklayan bilim insanları, iki kraterin farklı zamanlarda oluştuğu kanısında. Yüzeyinin aşınmış olmasından dolayı son bulunan kraterin, Hiawatha’daki kraterden çok daha önce oluştuğu düşünülüyor.

     Grönland (Kalaallit Nunaat)’da 15 Kasım 2018 tarihinde de 31 km çapında krater keşfedilmişti.

     NASA

     14 ŞUBAT 2019

 

173 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir