Efsane Sanılan Kara Panter 110 Yıl Sonra Kenya’da Görüntülendi

 

isediyani

Efsanelere konu olan ve “kara panter” olarak anılan siyah leopar, 110 yıl sonra Kenya’da görüntülendi. Siyah leopar, son olarak 1909 yılında Etiyopya’da görüntülenmişti.

 

     Efsanelere konu olan ve “kara panter” olarak anılan siyah leopar, 110 yıl sonra Kenya’da görüntülendi. Siyah leopar, son olarak 1909 yılında Etiyopya’da görüntülenmişti.

     San Diego Hayvanat Hapishanesi’nden Nick Pilfold ve ekibi, Kenya’nın Laikipia bölgesinde nadir rastlanan siyah renkte dişi leoparı görüntülemeyi başardı. Ekibin geçen yıl bölgede siyah bir leoparın olabileceği duyumu üzerine hayvanı görüntülemek amacıyla birçok yere kamera yerleştirdiği belirtildi. Nick Pilfold, tamamen siyah tüylere sahip leoparların oranının dünya çapında % 11 olduğunu ve büyük bölümünün Güneydoğu Asya’da yaşadığını belirterek, Afrika’da siyah leoparlara çok nadiren rastlandığı, son gözlemin 1909’da Etiyopya’da yapıldığını söyledi.

     Siyah leoparın fotoğraflarını İngiliz doğal yaşam fotoğrafçısı Will Burrard – Lucas, Laikipia Doğal Yaşam Kampı’nda çekti. Burrard – Lucas, blogunda bölgede siyah leopar görüldüğü yolundaki haberlerden sonra, hayvanı gören kişilerle konuştuğunu ve izleri takip ettiğini yazdı. Uzaktan kumandalı, hareket sensörlü gece tuzak kamerası sistemi “camptraptions”ı kurarak beklemeye başladığını belirten Burrard – Lucas, birkaç günlük düş kırıklığından sonra hayvanı fotoğraflamayı başardığını belirtti. Burrard – Lucas, “Son seferde, yine fazla birşey beklemeden fotoğrafları tarıyordum. Zifiri karanlık içinde bir çift göz bana bakıyordu. Sonunda hayvanın fotoğrafını çekmiştim. Hayâlimi gerçekleştirdiğimi anlamam birkaç günümü aldı” dedi.

     Efsanelere konu olan bu hayvanlar, albinizmin zıttı olan melanizm nedeniyle bu renkte. Aşırı miktarda melanin pigmenti hayvanları zifiri siyaha dönüşüyor.

     AFRICAN JOURNAL OF ECOLOGY

     13 ŞUBAT 2019

401 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir