Ozan Arif Vefat Etti

 

isediyani

Kamuoyunda Ozan Arif adıyla bilinen sanatçı Arif Şirin, bu sabah hastanede hayatını kaybetti. Ozan Arif, 69 yaşındaydı.

 

     Kamuoyunda Ozan Arif adıyla bilinen sanatçı Arif Şirin, bu sabah Samsun (Samisun)’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ozan Arif, 69 yaşındaydı.

     Bir süredir Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde tedavi gören ve gırtlak kanseri ile mücadele eden Ozan Arif Şirin, sabah saat 04:50’de hayata gözlerini yumdu. Şirin’in ölüm haberini alan yakınları, Samsun’un Atakum (Matasyun) ilçesi Yalı mahallesindeki evine gitti.

     Ozan Arif’in oğlu Mehmet Alp Şirin, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Acımız büyük. ‘Her nefis ölümü tadacaktır’ diyor Kur’ân-ı Kerim. Babam da tattı. Acımız çok taze. Babamın çok arzusu vardı. Millet ve vatan için daha iyiyi, daha güzeli istedi, hayâli buydu. Her evlat için babasının ölümü erken olur. Bizim için de erken öldü” ifadelerini kullandı. Mehmet Alp Şirin, babasının hastalığı sürecinde çok ağrı hissetmediğini, huzurlu olduğunu kaydetti.

     Ozan Arif’in cenazesi, 16 Şubat Cumartesi günü Samsun’daki Büyük Cami’de öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

     OZAN ARİF KİMDİR?

     Öğretmen, halk ozanı ve şair Ozan Arif (Arif Şirin), 10 Haziran 1949 tarihinde Giresun (Kerasunt) ilinin Alucra (Deşt-i Kipçax) ilçesine bağlı Yükselen (Hapu) köyünde doğdu. Babası Mehmet Bey, annesi Fatma Hanım’dır.

     Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun (Samisun)’da bitirdi. 1969 – 70 döneminde Ordu (Kotyora) ilinin Perşembe (Vona) ilçesindeki Perşembe Erkek Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Okul süresi boyunca kışları okuyup, yazları rençberlik yapan bir öğrenci idi.

     Mezun olduktan sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa zamanda maddî yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başladı. 1970’te başladığı öğretmenliği 1979 yılına kadar sürdürdü. İlk göreve başladığı okul, ailesinin bulunduğu Samsun’da Karaoyumca (Karamca) köyündeki ilkokuldur. Bir yıllık stajyerlik süresinden sonra, yine aynı ilde Devgeriş (Papazköy) köyüne tayin oldu. Devgeriş (Papazköy) köyünde beş yılı öğretmenlik, dört yılı ise okul müdürlüğü olmak üzere toplam dokuz yıl Millî Eğitim’e bağlı kamu hizmeti verdi.

     1972 yılında yine aynı köyde stajyerlik yapmakta olan ve O’na ömrü boyunca en büyük desteği veren Süheyla Hanım’la evlendi.

     12 Eylül 1980 Askerî Darbesi’nden oniki gün sonra, 24 Eylül 1980’de Almanya’ya gitmek zorunda kaldı. 5 Kasım 1991’de Türkiye’ye geri döndü.

     Özellikle Türk milliyetçisi kesimlerin sevip dinlediği, “ülkücü” olarak adlandırılan camiânın fenomen sanatçılarından biri olan Ozan Arif, “Şerefsiz” adlı şiirinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hakaret ettiği iddiâsıyla yargılanmış, dâvâda 6 bin 80 TL para cezasına çarptırılmıştı.

     Ozan Arif ayrıca sözlerini yazdığı ve türkücü İsmail Türüt tarafından seslendirilen “Plan Yapmayın Plan” adlı şarkısıyla, 19 Ocak 2007 tarihinde düzenlenen bir suikast sonucu katledilen Ermeni gazeteci Hrant Dink’in katillerini övdüğü gerekçesiyle 2008 – 09 arası yargılanmış, ancak beraat etmişti.

     Ozan Arif geçen yıl da yazdığı “Vay Efendim Dış Güçler (!)” başlıklı şiiriyle iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükûmetini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir şekilde eleştirmişti.

     AJANSLAR
 
     13 ŞUBAT 2019
 
632 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir