Yemek Bulamayan Kutup Ayıları Şehre İndi, Dünyayı Sadece Kendisine Ait Sanan İnsan Denen Mahluk “Acil Durum” İlan Etti

 

isediyani

Yemek bulamayan kutup ayıları şehre indiler. Dünyanın sadece kendisine ait olduğunu sanan ve hatta tüm kâinatın sırf kendisi için yaratıldığına inanan insanoğlu/kızı denen mahluklar “acil durum” ilan ettiler.

     Rusya’nın kuzeyinde Barents Denizi ile Kara Denizi arasında yer alan ve ismi Rusça’da “Yeni Keşfedilmiş Topraklar” anlamına gelen Novaya Zemliya Adaları’nda yemek bulamayan kutup ayıları şehre indiler. Dünyanın sadece kendisine ait olduğunu sanan ve hatta tüm kâinatın sırf kendisi için yaratıldığına inanan insanoğlu/kızı denen mahluklar “acil durum” ilan ettiler.

     Novaya Zemliya’da küresel ısınma nedeniyle yaşam ve beslenme alanları tehlikeye giren kutup ayıları şehre indiler. Onlarca ayı, evlere ve kamu binalarına girdi. Kutup ayılarının yerleşim alanlarına inmesi sonucu “acil durum” ilan edildi. Yetkililer, onlarca ayının evlere ve kamu binalarına girdiğini ve bu hayvanların insanlara saldırdığı vakaların yaşandığını açıkladılar.

     Rusya’da kutup ayıları nesilleri tükenme tehdidi altında olan hayvanlar kategorisinde. Ülkede ayıları avlamak yasak ve Federal Çevre Koruma Dairesi, bu hayvanların vurulması için izin verilmesi çağrısını reddetti. Ancak yerel yetkililer, kutup ayılarının artık polisten korkmadığını ve yeni önlemlere başvurulması gerektiğini söylüyor. Bu yetkililer ayıların korkutulması için uygulanan yöntemlerin sonuç vermemesi halinde hayvanların vurulmasından başka çare (!) kalmayacağını savunuyor.

     Adaların ana yerleşim merkezi olan 2405 nüfûslu Belúşıya Gubá kentinde şimdiye kadar 52 ayı görüldü. Bu ayılardan 6’sı ile 10’unun kasaba merkezinden hiç çıkmadığı belirtiliyor. Bölgenin idarî yetkilisi Viganşa Musin, hava kuvvetleri garnizonunda halen 5 ayının olduğunu söyledi. Musin, “1983’ten beri Novaya Zemliya’dayım. Hiç böyle bir ayı istilâsıyla karşılaşmadım” dedi. Musin’in yardımcısı Aleksander Minayev de ayıların bölgede günlük yaşamı sekteye (!) uğrattığını ileri sürerek, “İnsanlar korkudan evlerinden çıkamıyor. Aileler çocuklarını okula ya da kreşe göndermemeye başladı” diye konuştu.

     Uzmanlar, Kuzey Kutbu’na yakın denizlerde buzulların azalması nedeniyle kutup ayılarının avlanma alışkanlıklarını değiştirdiğini ve yiyecek bulabilmek için karada daha fazla zaman geçirmeye başladıklarını, bunun sonucu olarak da insanlarla karşı karşıya gelme olasılıklarının arttığını söylüyor.

     2016 yılında 5 Rus bilim insanı Novaya Zemliya’nın doğusundaki Troynoy Adası’nda bir hava gözlem istasyonunda kutup ayıları tarafından kuşatıldığı için haftalarca mahsur kalmıştı.

     BBC, SEDİYANİ HABER

     10 ŞUBAT 2019

 

162 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir