Şempanzeler Kendilerine Merdiven Yapıp Hayvanat Bahçesi Denen Hapishaneden Kaçtılar

 

isediyani

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast (Béal Feirste)’ta bulunan “Belfast Hayvanat Bahçesi” isimli hapishanede bir grup şempanze, bir ağaç dalını merdiven olarak kullanıp tutuldukları hayvan hapishanesinden kaçtılar.

     Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast (Béal Feirste)’ta bulunan “Belfast Hayvanat Bahçesi” isimli hapishanede bir grup şempanze, bir ağaç dalını merdiven olarak kullanıp tutuldukları hayvan hapishanesinden kaçtılar. Şempanzeler bir süre hayvanat hapishanesi ziyaretçilerinin arasında dolandılar; sonrasında tutuldukları alana geri döndüler.

     Dün (9 Şubat) ziyaretçiler tarafından çekilen ve bugün (10 Şubat) sosyal medyada yayınlanan videoda şempanzeler, fırtınada devrilen bir ağacın dallarını duvara dayadılar, sonra da duvara dayalı dala tırmanıp dışarı çıktılar. Görüntülerde, bazı şempanzeler bu şekilde çıktıkları duvarın tepesinde oturuyor, biri ise ilerideki yürüyüş yoluna kadar gidip ziyaretçilerin karşısına çıkıyor.

     Bu yetişkin şempanze, dört çocuklu bir aile ile de karşı karşıya kalıyor. Küçük bir çocuğun “Kaçma, seni küçük kötü goril!” diye bağırdığı duyuluyor.

     Şempanzenin karşı karşıya kaldığı ziyaretçilerden Chantal Baxter, onu bir anda çalıların arasında görünce şoke olduğunu anlattı. Danielle Monaghan ise başta çocuklarına saldırmasından korktuğunu söylese de, sonrasında hayvanın saldırgan olmadığını anlamalarıyla beraber “inanılmaz bir deneyim yaşadıklarını” söyledi. Monaghan, “Yanımda çocuklar olduğu için çok korktum. Ama korkumu belli etmemeye çalıştım. Bize saldırırsa ya da çocukları alırsa ne olur diye düşündüm. Ama paniğe kapılmadık. Hayvan saldırgan değildi. Rahatladık. Ve yanından geçip gittik” dedi.

     Hayvanat hapishanesi başgardiyanı Alyn Cairns ise “güvenlik”le ilgili eleştirilere yanıtında, hayvanları doğal (!) ortamlarında tutmak için ağaçlar bulundurduklarını ancak bu durumu gözden geçireceklerini söyledi. Gardiyan Cairns, “Şempanzeler akıllı primatlar ve tutuldukları yerden çıkmamaları gerektiğini biliyorlar, dolayısıyla kendi kendilerine geri döndüler” dedi. Hapishanenin gardiyanı Cairns, hayvanların fırtınada zayıflayan dalları kırıp merdiven olarak kullandıklarını söyledi.

     Aynı hayvanat hapishanesinde geçen ay da Amber isimli bir kırmızı panda kaçmıştı. Panda, daha sonra 1, 5 km ötedeki bir evin bahçesinde bulunmuştu.

     TWITTER, FACEBOOK, SEDİYANİ HABER

     10 ŞUBAT 2019

 

353 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir