Denisova Mağarası’nda 50.000 Yıllık Boya Kalemi

 

isediyani

Sibirya’daki Altay Dağları’nda yer alan Denisova Mağarası’nın sakinleri, sanat eseri üretmek için hematit mum boya kullanıyorlardı.

 

 

     Sibirya’daki Altay Dağları’nda yer alan Denisova Mağarası’nın 50 bin yıl önce yaşayan sakinleri, sanat eseri üretmek için hematit mum boya kullanıyorlardı. Bilim insanları, bu mağaradaki tarihöncesi sanatçıların Homo sapiens olmadıklarını, Denisovalı olduklarını söylüyor. Hatta belki de Neandertal idiler.

     Dünyaca ünlü Denisova Mağarası’nın bir tabakasında bulunan bu boya kalemi, kırmızımsı kahverengi işaretler yapmak için kullanılmıştı. Bu tabaka, 45.000 ilâ 50.000 yıl öncesine dayanıyor ve uzun süre önce nesli tükenen Denisovalılar tarafından iskan edilmişti. Günümüzde bu mağaradan binlerce km uzakta yaşayan Avustralya ve Papua Yeni Gine’nin yerli halkları, Denisovalılar’a en yakın insanlar olarak biliniyor. Ancak, mağaranın Neandertal sakinleri de vardı ve bu insanların birbiriyle cinsel ilişkiye girdikleri biliniyor.

     Denisovalı eserleri arasında türünün ilki olma özelliğini taşıyan bu boyanın ortaya çıkarılması, yünlü mamut dişinden yapılmış ve aynı döneme denk gelen ‘taç’ keşfinden sonra yapıldı. Mağaradaki diğer buluntular arasında, fildişi ve sabun taşından boncuk ve aşı boyası izleri olan mermer çakıl taşı yer alıyor. Fildişi takıların, dünyada bilinen en eski örnekleri oluşturduğu düşünülüyor.

     Sözkonusu boya kaleminin keşfi, Rus Bilimler Akademisi Sibirya Şubesi’nden, Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü Başkanı Prof. Mixail Şunkov tarafından açıklandı. Şunkov, “Bu yaz Denisova Mağarası’nda eşsiz bir keşif yaptık. Biz buna bir ‘kalem’ diyoruz. Tarihöncesi sanatçıların, mağarada yaşarken farklı sanatlar üretmek için kullandığı hematit denilen doğal bir pigmenti içeriyor. Bu hematit parçası işlenmiş. Tam olarak nasıl kullanıldığını söyleyemeyiz, ancak sanatsal bir amaç için kullanıldığına inanıyoruz. Daha önce Denisova Mağarası’na yaklaşık 120 km uzaklıktaki Karabom Paleolitik bölgesinde benzer ‘kalemler’ bulmuştuk. Şimdiye dek diğer benzer buluntuları bilmiyoruz ama daha fazla buluntunun olacağını umuyoruz” dedi.

     “Kalem” bu yılki kazılarda Denisova Mağarası’nın güney galerisinde bulundu. Bu tür resim araçlarının daha eski örnekleri Afrika’da bulunmuştu ama Avrasya’da keşfedilen en eskisi gibi görünüyor.

     Denisovalılar, yaşadıkları dönem için oldukça gelişmiş gibi görünüyor. Nesilleri binlerce yıl önce tükenmiş olsa da DNA’ları hâlâ yaşıyor ama Sibirya’nın yakınında hiçbir yerde değil. Avustralya ve Papua Yeni Gine yerli halklarında % 5 oranında Denisovalı DNA’sı var. Bilim insanları tarih öncesi zamanda büyük bir göç olduğunu söylüyor.

     Denisova Mağarası’nda yapılan bir başka sansasyonel keşif, yünlü mamut dişinden taç.

     Denisovalılar ilk olarak “x kadın” olarak adlandırılan genç bir kadının küçük bir parmak kemiği parçası bulunduğunda tespit edilmişti. Altay Dağları’ndaki mağarada bulunan kadının 41.000 yıl önce yaşadığı anlaşılmıştı.

     Geçtiğimiz aylarda 90.000 yıl önce yaşayan ve Denny olarak adlandırılan türler arası bir çocuğa ait kemik parçası keşfedildi. DNA bulgularına göre, Neandertal bir anne ile Denisovalı bir baba arasındaki cinsel ilişkinin ürünüydü.

     THE SIBERIAN TIMES, ARKEOFİLİ

     9 ŞUBAT 2019

 

245 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir