Arjantin’de Sırtı Dikenli Dinozor Keşfedildi

 

isediyani

Arjantin’de diğer avcıları sırtındaki bir dizi dikenle savuşturan ve 140 milyon yıl önce yaşamış otçul bir dinozor bulundu.

 

 

     Arjantin’de diğer avcıları sırtındaki bir dizi dikenle savuşturan ve 140 milyon yıl önce yaşamış otçul bir dinozor bulundu.

     Bajadasaurus pronuspinax adlı yeni dikraeosauridae türünün dikenli boynunun yeniden canlandırılmış hali, başkent Buenos Aires’teki Kültür Bilim Merkezi’nde sergilendi. Arjantin Devlet Bilim ve Teknik Araştırma Konseyi (CONICET)’nde yardımcı araştırmacı Pablo Gallina, “Bajadasaurus ve Amargasaurus cazaui’nin (diğer bir dikraeosauridae türü) boynundaki ve sırtındaki uzun ve keskin dikenlerin muhtemel avcıları caydırmış olması gerektiğine inanıyoruz. Bu dikenlerin sadece çıplak kemik olduğunu ya da sadece deriyle kaplı olduğunu düşünüyoruz. Bir darbeyle veya diğer hayvanlar tarafından saldırıya uğradıklarında kolayca kırılabiliyor veya çatlayabiliyordu. Bu dikenler, birçok memelinin boynuzlarında olanlara benzer bir şekilde keratin kılıfıyla kaplanmış olmalıydı” diyor.

     Bajadasauruslar, dörtlü ayaklıydı ve Trias Dönemi’nin sonlarından (yaklaşık 230 milyon yıl önce) Kretase Dönemi’nin (70 milyon yıl önce) sonuna kadar yaşayan daha geniş Sauropod ailesinin bir parçasıydı. Amargasaurus cazaui, Bajadasaurus’tan yaklaşık 15 milyon yıl sonra Güney Amerika kıtasında yaşadı ve her iki tür de Neuquen eyaletinde Buenos Aires’in 1800 km güneyinde bulundu. Bu bölge aynı zamanda, tüm zamanların en büyük etçil dinozoru olarak kabul edilen Giganotosaurus carolinii’nin 1993 yılında bulunduğu bölge. Bu etçil, Geç Kretase Dönemi’nde yaşadı ve Bajadasaurus ile beslenmiş olabilir.

     Araştırmacılar, dikenlerin dinozorun sıcaklığını düzenlemek ya da potansiyel bir eş için cinsel olarak daha çekici olmak için kullanılabileceğini söylüyor. Tüm bunlara ek olarak Bajadasaurus’un, bir deveye benzer şekilde rol oynayan dikenleri arasında etli bir hörgücü olabilir. Bajadasaurus’un kafatası, şimdiye kadar bulunan bir dikraeosauridae’in en iyi korunmuş örneği.

     Araştırmalar, bu hayvanın zamanının çoğunu yer bitkileri ile beslemek için harcadığını ve kafatasının tepesine yakın olan gözlerinin ise etrafında neler olup bittiğine görmesini sağladığını gösteriyor.

     NATURE, AFP, ARKEOFİLİ

     8 ŞUBAT 2019

361 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir