Arılar Matematik İşlemi Yapabiliyor

 

isediyani

Arıların Matematik işlemi yapabildiği, toplama ve çıkarma işlemlerini yapmayı bildikleri ortaya kondu.

 

 

 

     Yeni bir araştırmaya göre bal arıları basit çıkarma ve toplama işlemleri yapmayı öğrenebiliyor. Araştırma sonuçları, vücutlarına oranla son derece küçük beyinlere sahip olan bu böcek türünün şaşırtıcı derecede zeki olduğunu ortaya koydu.

     Önceki çalışmalarda arıların “sıfır” konseptini anlayabildikleri ve iki grup obje arasında daha küçük olanı algılayabildikleri tespit edilmişti Son çalışma ise arıların toplama ve çıkarma gibi sayısal işlemleri başarıyla yapmayı öğrenebildiklerini gösteriyor.

     Papağanların, şempanzelerin ve yunusların benzeri hesaplamalar yapabildikleri halihazırda biliniyordu ancak Avustralya’nın RMIT Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmaya göre Matematik’in kullanımı doğada sanılandan çok daha yaygın bir kabiliyet olabilir. Araştırmacılar, sayısal işlemler için dil gerekmediğinin de bu şekilde bir kez daha onaylandığını düşünüyor.

     Arılar bir labirentin içine koyuldu ve burada onlara üzerinde renkli cisimler olan küçük kâğıtlar gösterildi. Arılar deliği kullanarak bir kutudan diğerine geçtiklerinde karşılarına üzerinde farklı sayıda cisim olan iki adet daha küçük kâğıt parçası çıktı. Toplama ve çıkarma sembolleri yerine renkler kullanıldı ve arılar doğru sonuçları gösteren kâğıtlara doğru uçtuğunda ve dokunduğuna şekerli su ile ödüllendirildiler. Yanlış yanıtlarda ise hoşlarına gitmeyen bir kokuya maruz bırakıldılar.

     Yürütülen deneylerde 14 arının her biri 100 defa eğitimden geçirildi. Her eğitimde bir işlem havuzundan tamamen rastlantısal olarak seçilmiş farklı 5 işlem verildi. Eğitimlerini tamamlayan arılar daha sonra farklı iki renk ile 10 defa iki farklı senaryo üzerinden teste tutuldu. Gerçek testler sırasında eğitim sürecinde kullanılmayan rakamlar ve şekiller de kullanıldı. Sonuçlara göre arılar bir senaryoda % 64 ve diğer senaryoda % 72, yani şans faktörünü geride bırakan oranlarla başarılı oldular.

     Araştırmacılar her arının otomatik olarak bu işlemleri yapmadığını ancak eğitimle bunu öğrenebildiklerinin anlaşıldığını belirtiyor.

     SCIENCE ADVANCES, EURONEWS

     7 ŞUBAT 2019

 

369 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir