Elazığ’dan Amerika ve Ortadoğu’ya Nanoteknoloji İhrac Ediyor

 

isediyani

Elazığ’da Fırat Teknokent bünyesinde Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu’nun ithal cihazlara alternatif ürettiği yerli elektrospin cihazı, ABD ve Suudî Arabistan’a ihraç edildi.

 

     Elazığ’da Fırat Teknokent bünyesinde Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu’nun üretimini yaptığı elektrospin cihazı, ABD ve Suudî Arabistan’a ihraç edildi.

     Fırat Üniversitesi (FÜ) Fen Fakültesi Katıhal Fiziği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, yaptığı açıklamada, elektronik, tıp ve savunma sanayi gibi birçok endüstriyel alanda çığır açan nanoteknolojinin başta ABD, Çin, Japonya, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerdeki bilimsel araştırmalarda öncelikli alan olduğunu belirtti. Bu ülkelerin nanoteknolojiye yıllık 1 milyar Dolar’ın üzerinde kaynak ayırdıklarını aktaran Yakuphanoğlu, Türkiye’deki üniversiteler ile Ar – Ge merkezlerinin nanoteknolojiyle ilgili bilimsel çalışmalarda elektrospin cihazına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Sözkonusu cihazın yurtdışından yüksek maliyetlerle satın alındığını, alınan cihazların da ihtiyacı tam karşılayamadığını dile getiren Yakuphanoğlu, şöyle konuştu: “İthalatın önüne geçebilmek için nanoteknoloji uygulamalarında kullanılabilecek yerli cihazları üretmeye karar verdim. Bir yıl süren araştırmanın ve altyapı hazırlığının ardından ithal cihazlara oranla daha üstün özellikteki yerli elektrospin cihazını geçen yıl itibarıyla ürettik.”

     Yakuphanoğlu, üretimini yaptığı ilk cihazları Türkiye’deki üniversiteler ile Ar – Ge merkezlerinin kullanıma sunduklarını aktararak, şunları kaydetti: “Bir modelini Suudî Arabistan Kral Abdülaziz Üniversitesi’ne gönderdik. Diğer bir cihazımızı ise geçen ay ABD’ye ihrac ettik. ABD’ye ihrac ettiğimiz elektrospin cihazımız, Pittsburg Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından nanoteknoloji araştırmalarında kullanılıyor. ABD’deki farklı üniversitelerden ve Ar – Ge merkezlerinden siparişler alıyoruz. Teknoloji devi ABD’ye nanoteknoloji ihracatı yapmak bizim için büyük bir başarı.”

     Yakuphanoğlu, elektrospin cihazının yanısıra farklı cihazlarda ürettiklerini, bunları da başta AB ülkeleri ile Güney Kore olmak üzere ihraç ettiklerini kaydetti. Tüm gayretinin ülkeyi bilimsel araştırmalarda ve yüksek teknoloji ürünlerin üretiminde dışa bağımlılıktan kurtaracak cihazlar üretmek olduğunu vurgulayan Yakuphanoğlu, bu düşünceyle teknoloji ihracatı yaptıklarını vurguladı. Türkiye’nin nanoteknolojinin gerisinde kalmaması için gerekli yatırımlarla bu alana daha çok yönelmesi gerektiğini ifade eden Yakuphanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Yüksek elektrik alanı altında çalışan bu cihazımız ile nano yapılı kaplama, ince film, nanopartükiller, nano boyutta fiber üretebilirsiniz. Bu cihazımızı savunma sanayinde radar absorplayıcı ince film kaplamalarda kullanabilirsiniz. Böyle bir malzemeyle bir uçağı, helikopteri ya da tankı kaplayarak radardan saklayabilirsiniz. Tıpta yapay doku teknolojisinde, nano ilaç taşınım sistemlerinin geliştirilmesinde, diş implantların yapımında, biyoteknolojik ürünlerde yine bu cihazı kullanabilirsiniz. Her alanda kullanabilecek bir cihaz.”

     ANADOLU AJANSI

     7 ŞUBAT 2019

254 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir