Moro Özerklik Referandumu’nun İkinci Ayağı Gerçekleşti

 

isediyani

Moro Müslümanları, bölgenin siyasî geleceğini değiştirecek tarihî Bangsamoro Organik Yasası referandumunun ikinci ayağı için bugün sandık başına gitti.

 

 

     Filipinler’in güneyinde yaşayan Moro Müslümanları, bölgenin siyasî geleceğini değiştirecek tarihî Bangsamoro Organik Yasası (BOL) referandumunun ikinci ayağı için bugün sandık başına gitti.

     Bölgede 21 Ocak günü yapılan ve “EVET” oylarının % 80 ile açık ara önde çıktığı referandumun ardından, bugün de Mindanao’nun kuzeybatısında yer alan Lanao del Norte’deki Tagoloan, Balo-i, Pantar, Munai, Nunungan ve Tangcal’dan oluşan 6 belediye ve Kuzey Cotabato’daki 67 yerleşim yerinde yaşayanlara, yeni kurulan Müslüman Mindanao’daki Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM)’ne katılıp katılmayacakları soruldu. Resmî tatil ilan edilen seçim yerlerinde yerel saatle 15:00’te oy kullanma işlemi son bulurken, Filipinler Seçim Komisyonu (COMELEC), resmî sonuçların 4 gün içinde ilan edileceğini bildirdi.

     COMELEC, bölgede yaşayan Müslüman, Lumad, Hristiyan ve yerel halklardan oluşan yaklaşık 640 bin seçmenin oy vermesinin beklendiğini duyurmuştu.

     Yürürlükteki Müslüman Mindanao’da Özerk Bölge (ARMM) idaresini yeni yetkilere kavuşturacak ve Morolular’a daha kapsamlı bir özerk yönetim sağlayacak BOL referandumunda bölgedeki Sulu Adası ve İsabela şehri haricinde “EVET” oyları tüm bölgede önde çıkmıştı.

     Yerel basındaki haberlere göre, COMELEC Sözcüsü James Jimenez, Ocak ayındaki oylamayı bir başarı hikâyesi olarak niteledi ve bugünkü seçimlerin bunun tekrarı olacağını ümit ettiklerini belirtti. Jimenez, bugün yapılan oylamanın sonuçlarının açıklanmasına yönelik ise, seçim kurullarında görevlendirilmiş öğretmenlerin son anda sandık başına gitmemeleri ihtimaline karşı, özel gözetim ekiplerinin oluşturulduğu bilgisini verdi. James Jimenez, oy sayımının 4 gün içerisinde tamamlanmasını planladıklarını da sözlerine ekledi.

     Bu arada, halk oylaması nedeniyle ilgili bölgelerde bugün “resmî tatil” ilan edildi. Seçim bölgesinde yaklaşık 2 bin Filipinli asker ve polis görevlendirilirken, Moro İslamî Kurtuluş Cephesi (MILF), Lanao del Norte’de “EVET” kanadını, eyalet hükûmeti ise “HAYIR” kanadını destekliyor. Ulusal basına yansıyan haberde, Kuzey Mindanao Polis Sözcüsü Surki Serenas, seçim için görev verilen güvenlik gücü sayısının alışılmışın dışında olduğunu, bu süreçteki güvenliğin şansa bırakılamayacağını ifade etti. Resmî güvenlik güçleri, Lanao del Norte’de “HAYIR” oylarının önde çıkmasının güvenlik risklerini artıracağından endişe ediyor.

     Barış Süreci Başkanlık Danışman Bürosu (OPAPP), Lanao del Norte’de yaşayan seçmenlere “EVET” yönünde oy kullanmaları talebinde bulundu. OPAPP Sekreter Yardımcısı Dickson Hermoso, 6 Şubat oylaması öncesi yaptığı konuşmada, BOL yasasını “tarihî” olarak nitelendirdi, Mindanao’da barışın sürdürebilir olması için BOL’un desteklenmesi gerektiğini belirtti.

     Oylama sonucunda “EVET” kanadının kazanması durumunda BOL kapsamına dahil edilen seçim bölgeleri yeni kurulan Müslüman Mindanao’da Bangsamoro Özerk Bölgesi’ne katılacak.

     Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Roa Duterte’nin Temmuz sonunda imzaladığı ve Bangsamoro Müslümanları’na kapsamlı özerklik sağlayan yasayla, bölge Müslümanlar’ının hukukî ve ekonomik kazanımlarının artırılması öngörülüyor. Yasa, nüfûsun yoğun yaşadığı Mindanao eyaletinin bazı bölgeleri ile çevresindeki adalara, mevcut özerk yapıdan çok daha kapsamlı bir özerklik sağlayacak.

     Yeni düzenlemeyle Bangsamoro Özerk Hükûmeti kurulacak. Bölgede dînî özgürlükler konusunda bağımsız olarak Şerî (İslamî) hükümlerin uygulanacağı mahkemeler açılabilecek. Merkezî yönetim, Mindanao’daki idarî yetkileri Bangsamoro hükûmetine devredecek. Bangsamoro bölgesindeki iç sular ulusal hükûmet ile eşzamanlı idare edilecek. Özerk yönetim enerji kaynaklarını çıkarıp yönetimini sağlayacak.

     Ayrıca Moro halkının özgürlük ve bağımsızlığı için mücadele eden Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) ve Moro İslamî Kurtuluş Cephesi (MILF) savaşçıları da kolluk kuvvetlerine katılabilecek.

     Sediyani Haber olarak bizler de mazlum Moro halkının hürriyet ve istiklâl mücadelesini destekliyor, EVET sonucunun çıktığı Referandum’un Morolu Müslümanlar’a hayırlı olmasını diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     6 ŞUBAT 2019

 

325 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir