Gel de Kadere İnanma | İslam’ı Kötülemek İçin Kitap Yazarken Müslüman Oldu

 

isediyani

Hollanda’da ırkçı ve İslam düşmanı PVV eski milletvekili Joram van Klaveren, İslam’ı kötülemek amacıyla kitap yazmaya başladı. Kitabı yazarken araştırdığı İslam’dan etkilenen Klaveren, Müslüman oldu.

 

     Hollanda’da kısa adı PVV olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (Partij voor de Vrijheid) eski milletvekillerinden Joram Jaron van Klaveren, İslam dînini seçerek Müslüman olduğunu açıkladı. Klaveren, İslam karşıtı bir kitap üzerinde çalışıyordu.

     Konuyla ilgili Hollanda’da bulunan bir radyo programına konuşan Van Klaveren, “Kitap yazdığım süre içerisinde karşılaştığım ve gördüğüm birçok şey beni İslam’a karşı yeniden düşünmeye itti” dedi. Daha önce yaptığı söylemlerin yanlış olduğunu vurgulayan milletvekili, mensubu olduğu PVV’nin “yanlış olan her ne varsa bir şekilde İslam ile ilişkilendirilmelidir” politikası üzerine kurulduğunu söyledi.

     Van Klaveren, 2010 – 17 yılları arasında milletvekilliği yaptığı dönemde İslam’a ve Kutsal Kitabı’na ithafen söylediği “İslam yalandan ibarettir” ve “Kur’an zehirdir” sözleriyle dikkat çekmişti. Van Klaveren, 2014’te PVV lideri aşırı sağcı Geert Wilders’in, Fas kökenliler için sarfettiği ırkçı sözlerinden sonra partiden ayrılarak bağımsız milletvekili olmuştu. “Muhammed Peygamber Karikatürü Yarışması” düzenlemek isteyen ancak daha sonra aldığı tepkiler üzerine bu girişimini iptal eden Wilders’in, ırkçı söylemlerinden ötürü yargılanma süreci devam ediyor. Van Klaveren, ülkede 2017’de yapılan genel seçimlerde kendi kurduğu partiden aday olmuş fakat yeterli oy alamadığı için siyasete veda etmişti.

     Bir dönem aşırı sağcı PVV partisinde olan Birlik Partisi (Partij van de Enheid) lideri Arnoud van Doorn da yaklaşık 6 yıl önce partiden ayrılarak İslam’ı seçmişti.

     AJANSLAR

     5 ŞUBAT 2019

 

471 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir