NASA Sonunda İtiraf Etti: “Uzaylılar Var!”

 

isediyani

Evrende yalnız mıyız?.. Aslında milyarlarca galaksi ve trilyonlarca gezegen varken, bir tek kendi gezegenimizde yaşam olduğunu düşünmek oldukça gülünç olur.

 

     Evrende yalnız mıyız?.. Aslında milyarlarca galaksi ve trilyonlarca gezegenin olduğunu düşündüğümüzde, bu uçsuz bucaksız evrende bir tek kendi gezegenimizde yaşam olduğunu düşünmek oldukça gülünç olur.

     Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nde üst düzey bir yönetici olan Thomas Zurbuchen, Dünyadışı yaşam ile ilgili oldukça dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Zurbuchen, evrende kompleks moleküllerin kendi kendine oluşabildiğini, bu nedenle Dünyadışı yaşam formları ile karşılaşma ihtimalimizin sandığımızdan daha yüksek olduğunu belirtti.

     Boston Üniversitesi’nde katıldığı bir söyleşide açıklamalarda bulunan NASA üst düzey yöneticisi Thomas Zurbuchen, Dünya dışında bir galakside daha gelişmiş bir canlı formunun olabileceğinin altını çizdi. Zurbuchen’a göre uzaylıların var olma ihtimali sandığımızdan çok daha yüksek. Dünyadışı bir yaşam bulma çalışmalarının henüz yeterince ilerlemediğini belirten Zurbuchen, “Dünya dışında yaşam var mı? Bence bu sorunun cevabı çok net bir şekilde EVET” dedi. “Ancak şu anda sadece bunu kanıtlayamıyoruz. Bu şekilde düşünmemin basit bir nedeni var” dedikten sonra Dünya harici bir gezegende yaşam bulunması ihtimalinin neden yüksek olduğunu açıkladı. Zurbuchen, tezini şu ifadelerle destekledi: “İnsanoğlu olarak bundan çok kısa bir zaman öncesine kadar Dünya dışında su moleküllerinin veya başka kompleks moleküllerin olabileceğini bile bilmiyorduk. Şüpheyle yaklaşıyorduk. Şimdiyse uzayda her birinin kolaylıkla bulunabileceğini biliyoruz. Elbette bu, canlı yaşamının çok rahat bir şekilde oluşabileceğini göstermiyor ancak olasılık sandığımızdan çok daha yüksek.”

     NASA’nın bir başka çalışanı Alan Stern ise, insanoğlunun neden hâlâ Dünyadışı bir medeniyet ile iletişime geçemediğine dair yeni bir teori ortaya attı. American Astronomical Society’nin düzenlediği konferansta bir açıklama yapan Stern, bunun nedeni olarak uzaylıların tahmin ettiğimizin aksine sualtı bir medeniyet geliştirmiş olabileceği ihtimalinin altını çizdi.

     Stern, Dünyadışı canlıların galaksinin başka bölümlerinde, yaşadıkları gezegende bulunan okyanusların derinliklerinde bulunuyor olabilecekleri iddiâsını ortaya attı. Pekçok filme konu olan bu olayın neden henüz gerçekleşmediğini araştıran bilim insanları, olası diğer senaryoları belirlemişti.

     Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir. Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir. Ayrıca bu dalgalar bizim farkedemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz.

     Sonuçta uzayı 1984’ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir. Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü gözönünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen “Merhaba” mesajı hâlâ yolda olabilir. Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek, bizim mesajımızın da hâlâ bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün. En karamsar senaryoya göre, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet biz olabiliriz. Ya da başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir.

     NASA, AJANSLAR

     4 ŞUBAT 2019

486 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir