“Kavalın Mîri” Lakaplı Kürt Sanatçı Egidê Cemo Vefat Etti

 

isediyani

“Mîrê Bıllurê” (Kavalın Mîri) lakaplı Kürt saantçı Egidê Cemo, hayatını kaybetti. Egidê Cemo, 87 yaşındaydı.

 

 

     “Mîrê Bıllurê” (Kavalın Mîri) lakaplı Kürt saantçı Egidê Cemo, yaşadığı Ermenistan’ın başkenti Erivan (Yerevan)’da bugün hayatını kaybetti. Egidê Cemo, 87 yaşındaydı.

     Van (Tuşba) ilimizin Özalp (Taşrumî) ilçesinden Erivan’a sürgün giden bir ailenin çocuğu olan Egidê Cimo, 1932 yılında Ermenistan’ın Erdeşer köyünde dünyaya gelmişti. “Kavalın Mîri” olarak bilinen sanatçı, 35 yıl boyunca Erivan Radyosu’nda çalışmıştı.

     Egîdê Cimo, 2013 yılında DIHA’ya verdiği bir söyleşide kavalla tanışma öyküsünü şu şekilde anlatıyordu: “Köyümüzün çevresinde düğünler yapılıyordu, bu müzik çok hoşuma gidiyordu. Köyümüzün kenarında bulunan Çemê Reş’te kamışlar vardı. Ben bir kamış koparıp bağladım, üzerinde delikler açtım. Üfledim ve ses çıktı. Bunun üzerine dedim ki, artık müzik yapacağım. Evimiz köyün diğer evlerinden biraz daha yüksekteydi. Düdüğün sesi çok güzel yayılıyordu ve ben çalınca köylüler duyuyordu. Bir süre sonra her çaldığımda köylüler evin etrafında toplanıyordu.”

     İlerleyen yıllarda başta mey ve zurna olmak üzere birçok enstrüman kullanan Egidê Cimo, 1955’te Erivan Radyosu’nun Kürtçe bölümünde müzisyen olarak çalışmaya başladı. Cimo aralıksız şekilde 35 yıl boyunca Erivan Radyosu’nda kompozitörlük yaptı. Egidê Cimo, Erivan Radyosu’ndaki günleri ise şöyle anlatıyordu: “Kürdistan’ın dört bir yanında Kürtler ve Kürtçe yasaktı, ama bizim yanımızda yasak değildi. Biz Kürtler’in sesini tüm dünyaya duyuruyorduk. Herkes bu sayede Kürtler’in kılamlarını dinliyordu. Erivan Radyosu, Kürt müziğinin yolunu açtı ve bu anlamda büyük birşey oluşturdu. Şimdi birçok Kürt bize ‘Biz sizin müziğinizle, sanatınızla, eserlerinizle büyüdük’ diyor. Şu ana kadar Erivan Radyosu görevini yerine getirdi, şimdi artık başka şeylere görev düşüyor.”

     Kavalıyla Aram Tigran, Şeroyê Biro, Karapetê Xaço ve Aslıka Qadir gibi Sovyet ekolündeki Kürt sanatçılarının seslerine eşlik eden Egidê Cimo, Erivan Radyosu’ndaki resmî görevinin yanısıra Romanos Melikyan Müzik Enstitüsü’nü bitirdi. 1967 yılında yüksek okul diplomasını almayı başaran Cimo, Karapetê Xaco’yu Erivan Radyosu’na da kazandıran bir isimdi. Egîdê Cimo, Xaco’yla tanışma hikâyesini ise şöyle anlatıyor: “Sürekli radyo için dengbêj arıyordum. Teyzemin eşi Derviş, Karapet’ten bahsetti. Onların köyüne gittik, Karapet bahçesinde toprağı eşeliyordu. Tanıştık, Lawike Metinî adlı kılamı söyledi ve ben ‘Aradığım ses sendin’ dedim. Sabah erken saatlerdi ve ‘Haydi kalk radyoya gidelim’ dedim. O ise ‘Yürüyerek gideceğiz’ dedi. Bulunduğumuz yerden 20 km uzaklıktaydı radyo ve sohbet ede ede radyoya kadar yürüdük. Karapet’in sesini kaydettik.”

     Sediyani Haber olarak bizler de Egidê Cimo’ya Allah’tan rahmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     BASNEWS, NERİNA AZAD, SEDİYANİ HABER

     1 ŞUBAT 2019

 

588 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir