Minik Kardeşlerden Biri Müzikte Dünya Birincisi, Biri Dünya Üçüncüsü

 

isediyani

10 yaşındaki Nil İpek ve 9 yaşındaki kardeşi Kıvanç Arda, birlikte katıldıkları “4. Uluslararası Mozart Müzik Yarışması”nda keman ve viyolonsel branşlarında birincilik ve üçüncülük elde ettiler.

     Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlk ve Ortaokulu’nda okuyan 10 yaşındaki Nil İpek Şabi ve 9 yaşındaki kardeşi Kıvanç Arda Şabi, birlikte katıldıkları “4. Uluslararası Mozart Müzik Yarışması”nda keman ve viyolonsel branşlarında birincilik ve üçüncülük elde ettiler. 6. sınıf öğrencisi Nil İpek ile aynı okulda burslu okuyan 4. sınıf öğrencisi kardeşi Kıvanç Arda, bu başarılarıyla, daha önce aldıkları ödüllere bir yenisini daha eklediler.

     Bulgaristan’ın Varna şehrine 19 km mesafedeki turizm merkezi Albena kentinde 4 – 11 Ekim 2018 günlerinde düzenlenen müzik yarışmasında solo keman dalında “Grand Prix Ödülü”nün sahibi olan Nil İpek ve çello dalında ikinci olan kardeşi Kıvanç Arda, bu yarışmada aldıkları derecelerle “4. Uluslararası Mozart Müzik Yarışması”na katılım hakkı kazanmışlardı.

     Beden eğitimi öğretmeni annesinin, kendisindeki ritim yeteneğini keşfetmesi üzerine 4 yaşında piyano öğrendiğini, 5 yaşında ise keman çalmaya başladığını belirten 10 yaşındaki Nil İpek, kemanı bırakmayıp müzik yaşamına bu enstrümanla devam ettiğini anlattı. Nil İpek, “İleride kemanımla orkestrada baş solist olmak istiyorum” dedi. Nil İpek, uluslararası bir müzik yarışmasında birincilik elde etmekten duyduğu mutluluğu şu cümlelerle dile getirdi: “Çok çalışarak bu yarışmadan derece elde ettim, çok mutluyum. Kardeşimle aynı yarışmada başarı kazanmak benim için ayrı bir mutluluk. Büyük müzisyenlerimizden maddî ve manevî destek bekliyoruz. Ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.”

     Ablası ile aynı okulda öğrenim gören 9 yaşındaki Kıvanç Arda da keman ve viyolonsel eğitimleri alarak müzik eğitimine devam ediyor. Küçük çellist, üç yıldır devam ettiği viyolonsel eğitimine Arthur Rahmetullah ile başladığını belirtti. Ablası ile katıldığı “4.Uluslararası Mozart Müzik Yarışması”nda çello dalında üçüncülük kazanan Kıvanç Arda, bu başarısının kendisini çok motive ettiğini söyledi. 18 Ocak 2019’da Çekya’nın başkenti Prag (Praha)’da düzenlenen “13. Jan Vychytil Uluslararası Çello Yarışması”nda da ikinci olan Kıvanç Arda, Mozart Müzik Yarışması’nda aldığı ödülle bu sevincinin ikiye katlandığını belirtti. Üçüncü uluslararası yarışması olduğunu ve üçünden de derece alarak yurda döndüğünü dile getiren Kıvanç Arda, “Büyüyünce Türkiye’nin en iyi çellisti olmak istiyorum. Bunun için çok çalışıyorum” dedi.

     Yetenekli çocukların annesi Gamze Şabi ise çocuklarının kazandığı başarılardan duyduğu gurur ve mutluluğu dile getirdi. Anne Gamze Şabi, İpek ve Arda’nın müzik okumayan çocuklar kadar rahat olmadığını, okuldan geldikten sonra uyku vaktine kadar çalıştıklarını söyledi. Bilkent Üniversitesi’nin ve hocalarının çocuklarını çok desteklediğini ama yine de yarışmalara katılabilmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getiren Gamze Hanım, şunları kaydetti: “Memur olarak bir yere kadar karşılıyoruz. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çocukların eğitim öğretim ve yarışma masrafları oldukça yüklü. Biz elimizden geldiği kadar çalışıp bunları karşılıyoruz. Ancak daha çok işler yapabilmek için maddî desteğe ihtiyacımız var. Bu anlamda bizlere yardım edebilecek sponsor arıyoruz. Güher – Süher Pekinel kardeşler, Fazıl Say, Cihat Aşkın gibi ünlü sanatçılardan destek bekliyoruz.”

     Sediyani Haber olarak bizler de minik Nil İpek ve Kıvanç Arda’yı tebrik ediyor, hem okullarında hem de müzik hayatlarında üstün başarılar diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     1 ŞUBAT 2019

 

263 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir