Mülteci Kürt Gazeteci Behruz Boçanî’nin Cep Telefonuyla Yazdığı Kitap, Avustralya’nın En Prestijli Edebiyat Ödülünü Kazandı

 

isediyani

Mülteci Kürt gazeteci Behruz Boçanî’nin cep telefonuyla yazdığı kitap, Avustralya’nın en prestijli edebiyat ödülünü kazandı.

 

     Pasifik’te yer alan ve Papua Yeni Gine’ye ait olan Manus Adası’nda Avustralya hükûmeti tarafından işletilen bir göçmen kampındaki gözaltı merkezinde tutulan İranlı mülteci Kürt gazeteci Behruz Boçanî, cep telefonuyla yazdığı ve WhatsApp aracılığıyla teslim ettiği kitabıyla Avustralya’nın en prestijli ödüllerinden “Victoria Edebiyat Ödülü”ne layık görüldü.

     Farsça olarak yazdığı kitabın bölümlerini İngilizce’ye çevirmesi için WhatsApp üzerinden Avustralya’daki İranlı bir mütercime gönderen Boçanî, katıldığı yarışmada birinci olduğu için 100 bin Avustralya Doları’nın (72 bin ABD Doları) sahibi oldu. Jüri, Boçanî’nin kitabını, “Basit, açıklamalardan kaçınan, çarpıcı bir sanat eseri ve eleştirel bir teori” olarak niteledi.

     “No Friend but the Mountains” (Dağlardan Başka Dost Yok) adlı kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Behruz Boçanî, bundan 6 yıl önce tekneyle Avustralya’ya ulaşmış ancak anakaraya ayak basmadan Avustralya hükûmetince Manus Adası’ndaki kampa gönderilmişti. Ada, Papua Yeni Gine’ye ait olsa da Avustralya devleti tarafından işletiliyor ve ülkeye gelen mülteciler, işlemleri tamamlanıncaya kadar bu ve benzeri denizaşırı gözaltı merkezlerinde dünyadan soyutlanmış bir şekilde tutuluyor. Katı göçmen kurallarının uygulandığı ülkede sığınmacıların iltica başvurusunun işleme konması ve kabul edilmesi uzun yıllar alıyor. Zaman zaman bazı mültecilerin başvurusu reddedildiği için tekrar geldikleri ülkelere geri gönderiliyorlar.

     WhatsApp üzerinden basına açıklama yapan Kürt gazeteci – yazar Behruz Boçanî, “Etrafımdaki bu kadar çok mâsum insanın acı çektiği bir ortamda, ödülü aldığıma sevinemedim bile. Kutlamak istemiyorum” diye konuştu. Ödülü kazanmasını “İnsan ve insanlık onuru için bir zafer” olarak değerlendiren Boçanî, “Bu sadece bizim için değil, edebiyat ve sanat için de zafer. Bizi asla insan olarak tanımayan sisteme karşı zafer. Bu bizi sayılara indirgeyen bir sisteme karşı bir zafer. Bu güzel bir an” dedi. Kazandığı ödülün dünya kamuoyunun Avustralya’nın denizaşırı kamplarında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren mültecilerin durumuna dikkati çekmesini umduğunu belirtti. Kitabı yazarken yaşadığı en büyük korkunun, telefonuna kamptaki güvenlik görevlilerince el konulması olduğunu belirten Boçanî, “Odamı basıp tek sermayem olan cep telefonumu almalarından çok endişelendim” ifadesini kullandı.

     Ödülün sahibi, bugün (31 Ocak Perşembe) Avustralya’da düzenlenen bir törenle duyuruldu, ancak Behruz Boçanî, izin olmadığı için ödülünü almak üzere ülkeye giremeyecek. Kürt yazar Boçanî, Avustralya hükûmetinin kamplardaki mültecilerin içinde bulunduğu durum nedeniyle çok büyük utanç duyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

     Manus Adası’nda kaldığı süre içerisinde mülteci haklarıyla ilgili Avustralya hükûmetini eleştiren yorumlarıyla öne çıkan gazeteci Behruz Boçanî, Twitter hesabından kaldığı adayı “Manus Cezaevi” olarak tanımlıyor. Zaman zaman da kamplardaki mültecilerin durumlarıyla ilgili bilgiler paylaşan Boçanî, gazetelere yazdığı makalelerle Avustralya’nın sığınmacı politikalarına yönelik sert eleştiriler yapıyor.

     Tutukevinde yaşananları konu alan filmin çekimlerini gizli bir şekilde gerçekleştirmeyi başaran Behruz Boçanî, filminde mâhkumların hayatını ve tutukevinde yaşananları işlemişti. Tutukevinde bulunan mültecilerin günlük hayatını kaydeden Boçanî, aynı zamanda gardiyanları ve açlık grevlerini de çekmeyi başarmıştı.

     Avustralya hükûmeti, mülteci akınını önlemek için zorlayıcı kurallar uygulamakla eleştiriliyor. Gözaltı merkezlerinde son birbuçuk yılda en az 3 kişi intihar ederken çok sayıda mülteci de intihar girişiminde bulundu.

     Avustralya daha önce de bazı Kamboçya gibi Asya ülkeleriyle paralı mülteci anlaşmalarına imza atmış ancak Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları örgütleri tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

     Mülteci Kürt gazeteci Behruz Boçanî, geçtiğimiz Ekim ayında da İtalya’da yayın yapan Intirnasional dergisi tarafından verilen “Uluslararası Gazetecilik Ödülü”nü kazanmıştı.

     23 Temmuz 1983 doğumlu olan Behruz Boçanî, İran’ın batısındaki Kürdistan bölgesinin İlam ilinde dünyaya geldi.

     Sediyani Haber olarak bizler de Behruz Boçanî kardeşimizi hem yaptığı hayırlı çalışmalar hem de aldığı ödül için tebrik ediyor, başarılarının ve faydalı çalışmalarının devamını diliyoruz.

     CNN, THE GUARDIAN, CHANNEL NEWS ASIA, THE AUSTRALIAN, LIBERTY VICTORIA, SEDİYANİ HABER

     31 OCAK 2019

594 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir