Sibirya’da İlk İnsan Topluluğuna Ait Olabilecek Fosiller Bulundu

 

isediyani

Sibirya’da bir mağarada bulunan iskelet ve diş fosillerinin eski çağlarda yaşayan ilk insanlara ait olabileceği düşünülüyor.

 

     Sibirya’da bir mağarada bulunan ve eski çağlarda yaşayan insanlara ait olduğu belirlenen iskelet ve diş fosilleri üzerinde yapılan incelemede, Denisovalılar’a ait önemli bulgulara ulaşıldı.

     Altay Dağları eteklerindeki Denisova Mağarası’nda bulunan ve Homo Sapiensler’den daha farklı olduğu bilinen Denisovalılar’a ait bilgiler daha önceden oldukça sınırlıydı. Araştırmacıların farklı teknikler deneyerek inceleme yaptığı türün, eski çağlardaki en gelişmiş insan topluluğu olabileceği belirtildi.

     Yapılan DNA testleri sonucu Denisovanlılar’ın Papua Yeni Gine ve Aborjinya’da kalıntılarına rastlanan insan türüyle benzerlikler gösterdiği ve farklı bölgelerde yaşayan bu toplulukların bir şekilde biraraya geldiği açıklandı.

     Mağarada bulunan fosiller Denisovanlılar’ın 200.000 ilâ 50.000 yıl öncesinde Sibirya’da yaşadığını gösteriyor. Soyu binlerce yıl önce tükenen insan türü Neandertaller’inse aynı bölgede 200.000 ilâ 80.000 yıl öncesinde yaşadığı belirtildi. Denisova Mağarası’nda bulunan bir kız çocuğu iskeletinde yapılan inceleme sonucuysa, çocuğun annesinin Neandertal ve babasının da Denisovalı olduğu, bu iki türün aynı bölgede etkileşime geçtiği belirlendi. Sonuçlar, kız çocuğunun 100.000 yıl önce burada yaşadığını gösteriyor.

     Hayvan diş ve kemiklerinden yapılmış kolyelerin ise yaklaşık 50.000 yıl öncesine ait olduğu açıklandı. Denisovanlılar’ın yaptığı bu takıların çok yönlü gelişim ve entelektüelliğin bir göstergesi olduğu kaydedildi.

     Avustralya’da bulunan Wollongong Üniversitesi öğretim üyelerinden jeokronoloji uzmanı Zenobia Jacobs, yeni keşiflerden dolayı oldukça mutlu olduklarını, Denisovanlılar’ın kısa ve küçük dişleri harici dış görünüşüyle ilgili daha önceden başka bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

     NATURE, EURONEWS

     31 OCAK 2019

254 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir