Kürt İşkadını Narin Nadirova’ya Kazakistan Devlet Madalyası

 

isediyani

Birbuçuk yıl önce Kazakistan’ın en büyük devlet ödülü olan “Kazakistan Halk Birliği Ödülü”nü alan Kürt işkadını Narin Nadirova, şimdi de Kazakistan’ın devlet madalyası olan “Merey Madalyası”na layık görüldü.

 

     Kazakistan’da finans sektörünün gelişmesinde büyük katkı ve başarı sağlayan Home Credit Bank CEO’su Kürt işkadını Narin Nadirova’ya Kazakistan devlet madalyası olan “Merey Medalyası” verildi.

     Kazakistan Cumhuriyeti devleti tarafından her yıl bankacılık ve finans sektöründe başarı gösteren kişilere verilen “Merey Madalası”nı bu yıl Kürt işkadını Narin Nadirova aldı. Böylece Nadirova bu ödülü alan ilk Kürt oldu.

     Halen Home Credit Bank CEO’su olan Narin Nadirova, bir Çek Cumhuriyeti vatandaşı ile birlikte Kazakistan’da bu işletmenin temsilciliğini yaparak binlerce çalışana öncülük ediyor. Home Credit, 1997 yılında Çekya’da kurulmuş uluslararası bankadışı bir finansal kuruluştur. 2016 yılı itibarıyla, şirketin üçte ikisi Asya’da ve Çin’de 7, 3 milyon kişiyle 15 milyondan fazla aktif müşteriye sahip. Şirket faaliyetlerinin büyük bir kısmı akıllı telefon alıcılarına finansman sunmaya odaklanmaktadır. Şirketin ana hissedarı % 88, 62 pay ile PPF’dir.

     Narin Nadirova birbuçuk yıl önce de Kazakistan’ın en büyük devlet ödülü olan “Qazaqstan Xalıqtarı Odağı Sıylığı” (Kazakistan Halk Birliği Ödülü)’nü almış, bu ülkede “Yılın Bankacısı” seçilmiş ve Cumhurbaşkanı Nursultan Äbişulı Nazarbaev tarafından “Onur Madalyası”na layık görülmüştü.

     NARİN NADİROVA KİMDİR? (SEDİYANİ HABER)

     Narin Nadirova’nın hem babası hem kayınbabası oldukça meşhur. Narin Hânım, Ermenistan Kürtleri Başkanı Kinyaze Hamîd’in kızı, dünyaca ünlü Prof. Nadir Nadirova’nın gelinidir. Nadirova soyismi de, Ruslar ile Kazaklar’ın “Gaz ve Petrol Mareşali” olarak adlandırdıkları akademisyen dedesi Nadir Kerimulı Nadirov’dan geliyor.

     Ermenistan’da doğan Narin Nadirova, Kürt yönetici Bahri Nadir Kerem ile evlendi ve bu evliliğinden Arif, Viyan ve Nadir adlarında üç çocuk annesi oldu. Evlendikten bir süre sonra Ermenistan’ı terkedip Kazakistan’a yerleştiler ve ülkenin eski başkenti Almatı’da ikamet etmeye başladılar.

     Narin Nadirova, üniversiteden “Finans ve Bankacılık” mezunu.

     Çekistan’ın en önemli bankalarından olan “Home Credit Bank”ın Kazakistan biriminde “yönetim kurulu başkan yardımcısı” (CEO yardımcısı) görevinde bulunuyor. Bu bankanın sadece Kazakistan’da yaklaşık 5 bin çalışanı bulunuyor.

     Finans ve ekonomik kriz konularında Kazakistan medyasının yanısıra Rusya, Avrupa ve dünya medyasının fikir danıştığı bir isim olan Kürt kadını Narin Nadirova, dünyanın en saygın işkadınlarından ve iktisatçılarından biri olarak tanınıyor. Dünyaca ünlü “Forbes” ekonomi dergisi, Nadirova’nın Kazakistan’daki kriz hakkındaki görüşlerini yayımlamıştı.

     Narin Nadirova, bankacılık ve finans geliştirmeleri amacıyla birçok kez Azad Kürdistan’ı da ziyaret etmiş, başkent Hewlêr (Erbil)’de üst düzey toplantılara ve görüşmelere katılmıştı.

     27 Aralık 2017 tarihinde Orta Asya ülkesi Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük devlet ödülü olan “Qazaqstan Xalıqtarı Odağı Sıylığı” (Kazakistan Halk Birliği Ödülü), Kürt kadını Narin Nadirova’ya verildi.

     Kazakistan’da ilk defa bir Kürt kadını bu ödülü almaya hak kazanmıştı. Daha önce Kürt sosyolog Prof. Dr. Âzîz Ziya Bedirxan’a da verilmiş olan ödülü, Kazakistan Kürtleri arasında ilk defa bir kadın almıştı. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Äbişulı Nazarbaev’in onayıyla 10 yıldır verilen ödüle şimdiye kadar 28 kişi layık görüldü.

     İşkadını ve bankacı Narin Nadirova’ya verilen “Kazakistan Halk Birliği Ödülü”, Kazakistan Cumhuriyeti’nin en büyük devlet ödülü. Narin Hânım “sosyal çalışmalar”, “bankacılık alanında proje gelişimi” ve “ülke çocuklarını finans konusunda bilinçlendirme” dolayısıyla bu ödüle layık bulundu.

     Kazakistan’da finans sektörünün gelişmesinde büyük katkı ve başarı sağlayan Home Credit Bank CEO’su Kürt işkadını Narin Nadirova’ya 31 Ocak 2019 tarihinde (bugün) de Kazakistan devlet madalyası olan “Merey Medalyası” verildi. Böylece Nadirova bu ödülü alan ilk Kürt oldu.

     Haber: RÛDAW

     Biyografi: SEDİYANİ HABER

     31 OCAK 2019

422 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir