Süleymaniye Cinsi Pişder Köpekleri, Bilim İnsanlarının Araştırma Konusu Oldu

 

isediyani

Anavatanları Kürdistan’ın Süleymaniye ilinin Pişder bölgesi olan ve bölgenin ismini alan Pişder köpeklerinin cinsi, üniversite profesörleri için araştırma konusu oldu.

 

 

     Anavatanları Kürdistan’ın Süleymaniye ilinin Pişder bölgesi olan ve bölgenin ismini alan Pişder köpeklerinin cinsi, üniversite profesörleri için araştırma konusu oldu.

     Süleymaniye Üniversitesi ve Selahaddîn Üniversitesi’nde görevli iki profesör, bir öğrencinin doktora tezi doğrultusunda dünyanın sayılı cins köpeklerinden olan Pişder köpeklerinin DNA’sını inceleyerek uluslararası düzeyde tanınmaları için çalışma başlattılar.

     Süleymaniye’nin Pişder bölgesi ile özdeşleşen bu çoban köpekleri şimdi artık ev köpeği olarak da besleniyorlar. Farklı ülkelerden alıcı bulan bu köpeklerin bir tanesinin değeri 25 bin ABD Doları’nı buluyor.

     Araştırmaya öncülük eden Süleymaniye Üniversitesi Veteriner Hekimliği Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Behçet Tayfur, yaptığı açıklamada, “Pişder köpeklerinin orijinal Kürdistan köpeği olduklarından hiç bir şüphemiz yok. Bu köpeklerin bu coğrafyada evcilleştirilmelerinin tarihi 3 bin yılı buluyor. Hatta Asurlular’dan kalma tabletlere işlenen resimleri bile var” dedi.

     Pişder köpeklerinin eş türü Sivas’taki Kangal köpekleri ile İran’daki Havşar köpekleridir. Pişder, Kangal ve Havşar köpekleri cins olarak birbirlerine çok yakındırlar. Prof. Dr. Tayfur bu konuda, “Türkler Anadolu’ya gelmeden önce bu köpekler Kürdistan’da varmış. Kangallar’la akrabalıkları olabilir. Ancak Pişder köpekleri hacim ve boy olarak Kangal ve Havşarlar’dan daha iri ve büyüktürler. Kafa yapıları da birbirlerine benzemiyor. Biz DNA incelemesi ile Pişder köpeklerini dünyanın belli başlı köpek cinsleri listesine eklemek istiyoruz” diye konuştu.

     Pişder köpekleri, Kürdistan’a gelen yabancıların da dikkatini çekmiş durumda. 2003’te ırkçı ve zalim Baas rejiminin devrilmesi ile birlikte Kürdistan bölgesine gelen bazı Amerikan ve Avustralyalı askerlerin giderken kendileri ile birlikte Pişder köpeği götürdükleri biliniyor.

     Pişder köpekleri doğaları gereği sıcak havayı değil, daha çok ılık ve soğuk havayı seviyor. Genellikle açık sarı tüylü olan bu köpeklerin ayrıca beyaz, kahveyi, siyah ve gri renkli tüylü olanları da var. Behçet Tayfur, “Büyük çoğu sarı tüylü olduğu için orijinlerinin sarı olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

     Şu ana kadar 33 farklı hayvan türü üzerine kapsamlı araştırmalar yapan Selahaddîn Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yusuf Berzencî ise, yaptığı açıklamada, “Yaptığımız araştırmalar şunu gösteriyor ki Pişderler aslî Kürt köpekleridir” dedi. Şu ana kadar 100 köpek üzerinde araştırma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Berzencî, ortalama ömürleri 11 yıl olan bu köpekleri farklı yaş gruplarına göre incelediklerini, alınan DNA örneklerini değerlendirmek için de Güney Kore’deki gelişmiş laboratuarlara gönderdiklerini söyledi. Elde ettikleri sonuçları dünyadaki diğer köpek cinsleri ile karşılaştıracaklarını belirten Berzencî, “Eğer özel bir tür oldukları doğrulanırsa Pişder ya da Kürdistan köpeği adıyla resmen kaydetmek istiyoruz” dedi.

     Tam 12 Pişder köpeği besleyen çiftçi Feqî Muhammed, köpekleri ticaret amacıyla değil, çobanlık ve bekçilik için beslediğini söyledi. Sosyal medya üzerinden bu köpeklerin tanıtıldığını ve birçok müşterisi olduğunu belirten Muhammed, “Bir Pişder köpeği yavrusu 1000 ilâ 4000 Dolar arasında alıcı buluyor. Ama biraz daha bakımlı olanlar 25 bin Dolar’a kadar da alıcı buluyor” dedi.

     Yılda iki defa doğum yapan dişi Pişder köpeklerin hamilelik süreleri 65 gün sürüyor. İyi beslendiklerinde bir defada 18 yavru doğurdukları belirtiliyor.

     Göğüsleri geniş olan Pişder köpeklerinin göğüs genişliği 22 cm’yi buluyor. Ortalama yükseklikleri 75 ilâ 88 cm kadar olan köpeklerin ağırlığı 100 kiloyu buluyor. Kolları kalın ve ağır beş pençeye sahip olan bu köpeklerin en önemli özelliği sahiplerine olan sadakat ve bağlılıkları.

     RÛDAW

     31 OCAK 2019

 

461 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir