Yaşam Belirtisi Olan Yeni Bir Gezegen Bulundu

 

isediyani

Dünya’nın iki katı büyüklüğe sahip bir gezegen bulundu. Gezegende sıvı halde su bulunuyor ve yaşam belirtisi var.

 

 

     Gökbilimciler, Dünya’nın iki katı büyüklüğe sahip bir gezegen bulduklarını açıkladılar. K2-288Bb adı verilen gezegende sıvı halde su bulunduğu ve yaşam belirtisi olduğu belirtildi.

     Amatör gökbilimciler, 226 ışık yılı uzaklıkta üzerinde yaşam belirtileri olabilecek bir gezegen keşfetti. NASA’nın Kepler uzay teleskobu verilerinden yararlanan amatör gökbilimciler, yeni gezegeni Taurus Takımyıldızı’ndaki yıldızlardan birinde buldu. Dünya’nın iki katı büyüklüğünde ve evsahibi yıldızına olan uzaklığı bakımından “yaşanabilir bölge”de bir gezegen keşfedilmesi, Astronomi dünyasında bir kez daha heyecan yarattı. Özellikle keşfin Astronomi ile tamamen amatör olarak ilgilenen siviller tarafından yapılmış olması da daha fazla sayıda insanın bu gibi girişimlerde bulunması için motive edici bir örnek oluşturdu.

     Keşfedilen gezegene K2-288Bb adı verildi. Yaşanabilir bölge içerisinde olduğu için üzerinde sıvı halde su olabileceği belirtiliyor. Ne var ki, gezegenin kayalık ya da daha çok Neptün gibi gazlardan oluşan bir yapıya sahip olabileceği aktarılıyor. K2-288Bb’nin keşfi ve gezegene ilişkin detayların kısa süre içinde The Astronomical Journal dergisinde yayınlanacağı açıklandı.

     Birbirinden 8, 2 milyar km uzaklıkta bulunan M türü soğuk iki güneşe sahip olan gezegenin ısı aldığı yıldızlardan biri Güneş’in yarısı, diğeri ise üçte biri ağırlığa ve büyüklüğe sahip. K2-288Bb daha küçük ve daha loş olanın yörüngesinde bulunuyor ve bir turu 31 günde tamamlıyor.

     NASA, EURONEWS

     30 OCAK 2019

 

238 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir