Beyindeki Düşüncelerin Anlaşılır Sesli Dile Çevrilmesi Başarıldı

 

isediyani

Bilim insanları, beyindeki düşünceleri anlaşılır sesi dile çevirmeyi başardı.

 

 

     Bilim insanları, beyindeki düşünceleri anlaşılır sesi dile çevirmeyi başardı. Tasarlanan yeni bir sistem ile insan beynindeki düşünceleri artık duyabileceğiz.

     ABD’nin New York şehrindeki Kolumbiya Üniversitesi’nde nöromühendis bilim insanları ilk kez düşünceleri anlaşılabilir sesli konuşmaya dönüştürmeyi başardı. Beyinsel aktiviteleri gözlemleyen ve yapay zekâ kullanan yeni bir teknolojik aygıt, beyin sinyallerinin daha önce hiç olmadığı kadar net bir şekilde kelime ve cümlelere çevrilmesini sağladı. Öncelikli olarak konuşma kabiliyetini yitirmiş kişilerin yeniden iletişim kurmasını sağlamak amacıyla kullanılacak olan sistem, bilgisayarla beynin daha pekçok farklı şekilde iletişim kurmasının da yolunu açmış oldu.

     İnsanlar konuşmak istediği veya konuşmayı hayâl ettiği zaman söyleyecekleri şeyler daha henüz söylemeden beyinde oldukça belirgin sinyaller oluşturmaya başlıyor. Benzer şekilde bir başkasını dinlerken veya dinlediğimizi hayâl ederken de beynimizde yine tanımlanabilir sinyaller oluşuyor. Araştırma ekibi, yapay zekâ yazılımlarının da yardımıyla bu farketmesi ve birbirinden ayrıştırması oldukça zor sinyalleri kaydetti ve detaylı şekilde kategorilendirerek hangilerinin sesli konuşma olarak dışarı aksettirilmesinin istendiğini, hangilerinin sadece düşüncede kalması istendiğini çözdü.

     Çalışmada kullanılan teknolojinin Amazon Echo ve Apple’ın Siri asistanı ile benzer özellikler taşıdığı aktarılıyor. Nörolojik ağ yöntemini kullanan yazılımlar ile daha komplike sözcükler ve cümleler üzerinde çalışmaya başlayacak olan araştırma ekibinin yakın zamanda birçok hasta ve engellinin konuşma sorununa çözüm getirebileceği kaydediliyor.

     SCIENTIFIC REPORTS, EURONEWS

     30 OCAK 2019

 

250 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir