Bennu Göktaşı Saatte 110 Bin Km Hızla Dünya’ya Yaklaşıyor

 

isediyani

NASA, Osiris-REx uzay aracı tarafından 17 Ocak’ta fotoğrafı çekilen Bennu göktaşının şu ana kadarki en net görüntülerini paylaştı.

 

 

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 17 Ocak günü Osiris-REx uzay aracı tarafından fotoğrafı çekilen Bennu göktaşının şu ana kadarki en net görüntülerini paylaştı.

     Yüksekliği yaklaşık 500 m olan Bennu’yu “riskli” kategorisinde değerlendirilen NASA, olası bir felâketin önüne geçmek için iki plan geliştirdi. NASA’nın öncelikli planı, Bennu’nun rotasını değiştirmek. 8, 8 ton ağırlığında olan Hammer (Çekiç) isimli uzay aracının asteroide çarptırılarak yönünü değiştirilebileceği belirtiliyor. İkinci plan ise nükleer silah kullanmak. Bu seçenekte uzay aracına nükleer silah yerleştirilecek ve Bennu, Dünya’dan çok uzak bir mesafedeyken vurularak parçalanacak.

     Projede görev yapan fizikçi Kirsten Howley, yaptığı açıklamada, Bennu’nun 2135 yılında gezegenimize çarpma olasılığın şu an için düşük olduğunu belirtti ama NASA’nın buna rağmen şimdiden çalışmalar yürüttüğünün altını çizdi.

     NASA, AJANSLAR

     29 OCAK 2019

 

311 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir