Ézidîler’in Dînî Lideri Mîr Tahsin Bey Vefat Etti

 

isediyani

Ézidî Kürtler’in dînî lideri Mîr Tahsin Bey, Almanya’nın Hannover şehrinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Mîr Tahsin Bey, 86 yaşındaydı.

 

     Ézidî Kürtler’in dînî lideri Mîr Tahsin Bey, Almanya’nın Aşağı Saksonya (Niedersachsen) eyaletinin başkenti Hannover’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Mîr Tahsin Bey, 86 yaşındaydı.

     Ézidîler’in en üst dînî makamı olan Dünya Ézidîler Mîri Mîr Tahsin Bey, uzun süredir sağlık sorunları nedeniyle Hannover’de bir hastanede tedavi görüyordu. Mir Tahsin Bey’in 25 Ocak’ta hayatını kaybettiğine dair haberler çıkmış, daha sonra ailesi tarafından bu haberin doğru olmadığı açıklanmıştı. Tahsin Bey’in bu sabah yerel saatle 06:10’da vefat ettiği ailesi tarafından duyuruldu.

     Mir Tahsin Bey’in oğlu Hazım Mir Tahsin Bey, babasının ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, “Hannover’de 3 gün taziyesi sürecek. Daha sonra Kürdistan Hükûmeti tarafından tahsis edilen özel uçakla babamın cenazesi Kürdistan’a getirilecek. Buradaki törenden sonra toprağa verilecek” dedi. Hazım Mir Tahsin Bey, farklı ülkelerde yaşayan Ézidîler’in zahmet edip Almanya’ya gelmelerine gerek olmadığını, kendi evlerinde de yas tutabileceklerini belirtti.

     Kürdistan Diyanet İşleri Bakanlığı’nın Ézidî temsilcisi Xeyrî Bozanî de, Ézidîler’in dînî lideri Mîr Tahsin Bey’in özel bir uçak ile vefat ettiği Almanya’dan Kürdistan’a getirileceğini söyledi. Bozanî, Mîr için Almanya’nın Hannover şehrinde 3 günlük taziye kurulacağını açıkladı. Xeyrî Bozanî, Mîr Tahsin Bey’in naaşının daha sonra özel bir uçakla Almanya’dan Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’e, ordan da Şêyxan ilçesine geçirileceğini ve burada 3 gün taziye kurulacağını söyledi.

     MÎR TAHSİN BEY KİMDİR?

     Dünya Ézidîler Mîri Mîr Tahsîin Bey, 1933 yılında Kürdistan’ın Duhok ilinin Şêyxan ilçesine bağlı Baedre köyünde dünyaya geldi. Mîr Tahsin Bey’in dedesi Hasan Ali Bey’in babası Ali Bey, 1846 yılında Kürdistan’ın Rewanduz şehri civarındaki dağlarda öldürülmüş, bu olaydan sonra öldürüldüğü yere Gêliyê Elî Beg (Ali Bey Vadisi) ismi verilmişti.

     Mîr Tahsin Bey, babası Said Bey’in 1944 yılında vefatından sonra, henüz 11 yaşındayken, Ézidîler’in en yüksek dînî ve sosyal mertebesi olan “Mir” sıfatını aldı.

     Mîr Tahsin Bey, ölümsüz millî lider Mella Mustafa Barzanî rehberliğindeki Eylül Devrimi’ne destek verdiği gerekçesiyle 1959 yılında Irak’ın güneyindeki Amara ve Divane bölgelerine sürgün edildi. Başkent Bağdat’ta “mecburî iskân”a tabi tutuldu.

     1962 yılında Avrupa’ya giden Mîr Tahsin Bey, bir süre Almanya ve İngiltere’de kaldı. 1970’lerin başında Güney Kürdistan’da yürütülen devrime katıldı. 1975’te devrimin tamamlanmasıyla, ailesiyle birlikte İran’a sığındı. Bir yıl sonra da Avrupa’ya geçti.

     1976 – 81 yılları arasında İngiltere’nin başkenti Londra (London)’da yaşayan Mir Tahsin Bey, Baasçı – faşist Saddam Hüseyin rejimi tarafından çıkarılan afla 1981 yılında Güney Kürdistan’a döndü.

     2004 yılındaki suikast girişiminden sağ kurtulan Mîr Tahsin Bey,  Ézidî Kürtler’in yaşadıkları sorunları her defasında kamuoyuna duyurmakla biliniyor.

     Ézidî Yüksek Manevî Konseyi’nin başkanlığını yapan Mîr Tahsin Bey, Ézidî inancına sahip toplum içinde ve uluslararası çapta en güçlü Ézidî lider. Ézidîler’de “Mîrlik”, Müslümanlar’daki “Halifelik” veya Hristiyanlar’daki “Papalık” gibi bir statüye sahip.

     86 yaşında hayata gözlerini yuman Mîr Tahsin Bey, anadili Kürtçe’nin yanısıra iyi derecede Arapça, Farsça ve İngilizce biliyordu.

     BASNEWS, K 24, HABER AZAD

     28 OCAK 2019

313 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir