7 Yaşındaki Kürt Çocuğu Baver, Türkiye Satranç Şampiyonu Oldu

 

isediyani

Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonası’nda mücadele eden Mardin (Mêrdîn) ilimizin Kızıltepe (Koser) ilçesinden 7 yaşındaki Kürt çocuğu Baver Yılmaz, yenilgisiz şampiyon oldu.

     Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonası’nda mücadele eden Mardin (Mêrdîn) ilimizin Kızıltepe (Koser) ilçesinden 7 yaşındaki Kürt çocuğu Baver Yılmaz, 11 maçını da kazanarak yenilgisiz şampiyon oldu.

     Türkiye Satranç Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Antalya’da 26 kategoride düzenlenen ve 2 bin 636 sporcunun mücadele ettiği Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonası’nda 7 yaş kategorisinde yer alan Mardin – Kızıltepeli 7 yaşındaki Baver Yılmaz, oynadığı 11 maçtan da puan kaybetmeden galip ayrılarak “Türkiye Şampiyonu” oldu. Şampiyon Baver, elde ettiği bu başarıyla millî takım havuzuna girmeye de hak kazandı.

     Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Baver’in performansını nefeslerini tutarak izlediklerini ifade etti. Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonası’nda doğudan batıya kuzeyden güneye Türkiye’nin dört bir yanından pırıl pırıl insanlarla biraraya geldiklerini vurgulayan Tulay, “Her şampiyonada yeni cevherler keşfediyoruz. Mardin – Kızıltepeli Baver gibi geleceğin büyük ustası olacak çocuklarımızın başarısı bizi derinden etkiliyor” dedi. Baver’in şampiyonada gösterdiği performansla ilgili Tulay, “Düşünün, o daha 7 yaşında ve hiç puan kaybetmeden, hiç maç kaybetmeden büyük bir başarıya imza attı. Gösterdiği performansı hepimiz nefeslerimizi tutarak izledik” ifadelerini kullandı. Şampiyonada sporun ve dostluğun kazandığını vurgulayan Tulay, şunları kaydetti: “Bu sporun kazandırdıkları bambaşka. Sadece spor değil, yeni bir hayat demek. Bu şampiyonada da hem hamleler buluştu hem de yürekler buluştu. Bitlis’in Yoncabaşı köyünden de Van, Mardin ve Kilis’teki köylerimizden de gelen sporcularımızın buradaki heyecanı, dostluğu görülmeye değerdi. Spor kazandı, dostluk kazandı. Çıtamızı yükselterek geleceğe ilerliyoruz. Türkiye şampiyonalarımıza katılım, sporcularımızın mücadelesi bizi gelecek için çok umutlandırıyor.”

     Sediyani Haber olarak bizler de Baver yavrumuzu tebrik ediyor, hem spor hem okul hayatında üstün başarılar diliyoruz. “Baver” olan ismi de Kürtçe olan ve Kürtçe’de “İmân” anlamına gelen minik şampiyon Baver’in daha nice şampiyonluklar kazanacağına inanıyoruz.

     TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     27 OCAK 2019

 

563 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir