Ayşen Gruda Vefat Etti

 

isediyani

Tiyatro ve sinema oyuncusu Ayşen Gruda, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ayşen Gruda, 74 yaşındaydı.

 

 

     Tiyatro ve sinema oyuncusu, Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Ayşen Gruda, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ayşen Gruda, 74 yaşındaydı.

     Bir süredir İstanbul’daki Kâğıthane Derindere Hastanesi’nde yoğun bakımda kanser tedavisi gören 22 Ağustos 1944 İstanbul doğumlu usta sanatçı, tedavi gördüğü hastanede bugün (23 Ocak 2019) hayata gözlerini yumdu. Hastaneden yapılan açıklamada, “Ayşen Gruıda’yı 1 aydır yoğun bakımda takip ettik. 2 gündür tansiyonu çok düşük seyretti. Kendisi 13:45’te hayatını kaybetti. Pankreas kanseri ve kanamadan dolayı kendisini kaybettik. En ileri derecede tedavi etmeye çalıştık, vicdanımız rahat” denildi.

     Derindere Hastanesi Başhekimi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gruda’nın yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi altında olduğunu hatırlattı. Kasapoğlu, Gruda’nın iki gündür genel durumunun kötüleşmesi üzerine tansiyonunun çok düşük seyrettiğini anlatarak, “Tüm müdahalelere rağmen cevap alamadığımız Ayşen Hanım’ı 13:45’te kaybetmiş bulunmaktayız. Yaklaşık 1, 5 yıldır kendisini ileri evre pankreas kanseri nedeniyle takip etmekteydik. Pankreas kanserinin ileri evresinde olmasından dolayı kendisini kaybettik. Yaklaşık 20 gündür solunum cihazında, solunum yetmezliğinden dolayı da yoğun bakımda takipteydi” diye konuştu. Dr. Kasapoğlu, ünlü sanatçının vefatı sonrası yaptığı açıklamada, “Çocuğundan yaşlısına hayatımızın her anında, anılarımızın içerisinde yer bulan, yaptığı her işle adını tekrar tekrar gönlümüze yazdıran, sahnenin ‘Deli Kadın’ı hikyesini yeni dünyasında anlatmak üzere aramızdan ayrıldı” dedi.

     Başhekim Yardımcısı Dr. Görkem Gökçelioğlu da herkes için acılı bir gün olduğunu dile getirerek, “Ayşen Hanım’ın vefatıyla beraber hepimizin ailesinden bir cenaze çıkmış gibi. Hepimiz çok üzgünüz. Bizim içimiz şu açıdan rahat, burada tıbbın en ileri ve en güncel şekliyle Ayşen Hanım’ı tedavi etmeye çalıştık. Yoğun bakımda son bir aydır takip ediyoruz. En iyisi, bu dönemi neredeyse hiç ağrı çekmeden, son döneme kadar şuuru açık bir şekilde tamamladı. Ancak hepimiz çok üzgünüz” dedi.

     Ayşen Gruda’nın torunu Emre Gruda ise kelimelerin boğazında düğümlendiğini ve çok zor olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Türkiye için gerçekten çok önemli bir değer anneannem. Hepimizin annesi aramızdan ayrıldı. Hepimize sevgiyi, insanlığı ve pekçok nesle pekçok güzel şeyi anlatmış bir insan.” Hastane personeline teşekkür eden torun Gruda, yoğun bakımdayken durumunun pek iyi olmadığının altını çizerek, duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Son döneme kadar bilinci açıktı. Hiç acı çekmedi. Geçmişten, hayatımızdan bahsettik. Güzel şeylerden muhabbet ettik. Her zaman güçlü durmak hakkında konuştuk. Zaten güçlü ve sert bir kadındı. İnsan gibi bir insan, gerçek bir sanatçıydı. Kendi sanat hayatımda ondan çok şey öğrendim, ona çok şey borçluyum. Hepimizin başı sağ olsun.  İlginç hissediyorum, gerçekten kendimi ilginç hissediyorum. Hepimiz için büyük bir değer benim anneannem. Her evden, her aileden biri eksildi. Onu istediği gibi uğurlayacağız. Yakındık, çok iyi dosttuk. Özellikle sanat, insanlık ve ahlak adına çok şey öğretti bana.”

     Usta sanatçı için 25 Ocak Cuma günü Cuma namazını müteakip Zincirlikuyu Camii’nde cenaze namazı kılınacak. Ayşen Gruda’nın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

     AYŞEN GRUDA KİMDİR?

     Ayşen Gruda, Erman ailesinin ortanca kızı olarak 22 Ağustos 1944 tarihinde İstanbul’da, Yeşilköy (Ayastefanos)’de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte dünyaya geldi. Babası kara tren makinistiydi.

     Komediye ilgisi çocuk yaşlarda başladı. Çocukken Yeşilköy’deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Ailesi onu tiyatroya teşvik etti.

     Ayşen Gruda avukat olmak istiyordu, ancak lise 2. sınıfa giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olacaktı.

     İlk kez 1962 yılında “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolünü canlandıran sanatçı, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel olarak oyunculuğa başladı. Gruda “Ah Evlendim Vah Evlenemedim”, “Bizim Sınıf”, “Papaz Kaçtı”, “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ve “Dün Gece Yolda Giderken Çok Tuhaf Bir Şey Oldu” adlı tiyatro oyunlarının yanısıra “Mum Söndü”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Yedi Kocalı Hürmüz” müzikallerinde de rol aldı.

     Ayşen Gruda, Ankara Meydan Sahnesi’nde tanıştığı tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile 1965’te evlendi. Kızları Elvan doğunca bir süre tiyatroya ara veren Gruda, 1976’da boşandıktan sonra da eşinin soyadını kullanmaya devam etti.

     Usta sanatçının, 16 senelik tiyatro kariyerinin ardından 1977’de televizyonda yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı Domates Güzeli Nahide Şerbet karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kaldı.

     Ayşen Gruda, yakın dostu Adile Naşit (Adela Özcan)’in kendisini yönetmen Ertem Eğilmez ile tanıştırmasının ardından sinema dünyasına adım attı. Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer alan sanatçı, Yeşilçam’ın unutulmaz isimleriyle birlikte onlarca filmde oynadı.

     1974 yılında “Hababam Sınıfı” filminde küçük bir rolle başlayan sinema kariyerinde pekçok filmde yer aldı. Yeşilçam’ın sevilen komedi filmlerinde Şener Şen, Ali Kemal Sunal ve İlyas Salman gibi oyuncularla birlikte çalıştı. Başarılı oyuncu, 1974’te “bilgi yarışmasının sunucusu”nu canlandırdığı “Hababam Sınıfı”nın ardından 1975’te “Bizim Aile”, “Delisin”, “Bitirimler Sınıfı”, “Bir Araya Gelemeyiz” ve “Hanzo”, 1976’da “Öyle Olsun”, “Aile Şerefi”, “Güngörmüşler”, “Süt Kardeşler” ve “Tosun Paşa”, 1977’de “Çöpçüler Kralı”, “Gülen Gözler”, “Hababam Sınıfı Tatilde”, “İbo İle Gülşah”, “Şabanoğlu Şaban” ve “Sarmaşdolaş”, 1978’de “Avanak Apti” ve “Neşeli Günler”, 1979’da “Doktor” ve “Şark Bülbülü”, 1980’de “Renkli Dünya”, 1981’de “Gırgıriyede Şenlik Var”, “Davaro”, “Gırgıriye” ve “Hababam Sınıfı Güle Güle”, 1982’de “Çiçek Abbas”, “Doktor Civanım”, “Dolap Beygiri” ve “Görgüsüzler”, 1983’te “Şekerpare”, 1984’te “Gırgıriyede Büyük Seçim”, 1985’te “Aşık Oldum”, “Uyanıklar Dünyası”, “Namuslu”, “Fakir Milyoner” ve “Şendul Şaban”, 1986’da “Ağa Bacı”, 1987’de “Aile Pansiyonu” ve “Seyyar Kâmil”, 1988’de “Süper Baba”, 1993’te “Rumuz Sev Beni”, 1994’te “Şenlik Var”, 2003’te “Hababam Sınıfı Merhaba”, 2006’da “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu”, “İlk Aşk”, “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” ve “Keloğlan Kara Prens’e Karşı”, 2008’de “Gece Gündüz”, 2010’da “Kâğıt”, 2012’de “Pazarları Hiç Sevmem”, 2014’te “Pek Yakında” ve “Seni Seviyorum Adamım”, 2016’da “Kötü Kedi Şerafettin” ve “Dedemin Fişi”, 2017’de “Sucu Kâmil”, 2018’de de “Babamın Ceketi” ve “Sevgili Komşum” filmlerinde oynadı.

     Ayşen Gruda, 2006 yılında Sadri Alışık Ödülleri’nde ve 2010’da Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini alırken, 2012’de de İstanbul Film Festivali’nde “Onur Ödülü”nün sahibi olmuştu.

     2017’de 55. sanat yılını tek kişilik oyunu “Ayşen Gruda Deli Kadın” ile kutlayan Ayşen Gruda, verdiği bir röportajda, “Delilik bilgelik de olabilir. Tüm toplumsal meselelerden haberim vardır. İyi oyuncu, topluma karşı görevlerini yapan ve olup biteni bilen kişidir” demişti.

     Arzu Film, Ayşen Gruda’nın ardından YouTube hesabında bir video yayımladı. Videoda çeşitli filmlerden Gruda’nın yer aldığı sahneler yer alıyor.

     Sediyani Haber olarak bizler de yeri zor doldurulacak olan usta sanatçı Ayşen Gruda’ya Allah’tan rahmet, başta ailesi ve sanatçı dostları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     23 OCAK 2019

Mekânın Cennet olsun, Ayşen Gruda…

586 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir