Avrupa Ordusu İçin İlk Adım Atıldı

 

isediyani

Almanya ve Fransa, yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma için, “Avrupa Ordusu için ilk adım” denildi.

 

 

 

     Almanya ve Fransa, yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma için, “Avrupa Ordusu için ilk adım” denildi.

     Federal Almanya Cumhuriyeti Başbakanı Angela Dorothea Merkel ve Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron, bugün iki ülke arasında yeni bir dostluk ve işbirliği anlaşmasına imza attı. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein – Westfalen) eyaletinin Aachen şehrindeki belediye salonunda düzenlenen törende “Alman – Fransız İşbirliği ve Entegrasyon Anlaşması” başlığını taşıyan metne imza atıldı.

     Elysee Anlaşması’nın 56. yıldönümünde imzalanan anlaşma, iki ülke arasında ekonomi, dış ve iç güvenlik, eğitim, kültür, araştırma ve teknoloji, iklim ve çevre gibi konuların yanısıra sınır bölgeleri arasında işbirliğini de kapsıyor. 1963 yılında Almanya Başbakanı Konrad Hermann Joseph Adenauer ve Fransa Cumhurbaşkanı Charles André Joseph Marie de Gaulle’nin imzaladıkları Elysee Antlaşması’nı tamamlayıcı nitelikteki 7 başlık altında 28 maddelik ve 16 sayfadan oluşan yeni dostluk anlaşması ekonomi, savunma ve Avrupa politikalarındaki ikili işbirliğinin artırılmasını öngörüyor. Anlaşmada, bürokratik engellerden arındırılmış “Fransız – Alman ortak ekonomik bölgesi” oluşturulması, silah ihracatında ortak kuralların belirlenmesi, halklar arasındaki ilişki ve ortak inisiyatiflerle şehir kardeşliğinin teşviki için bir fon kurulması maddeleri de yer alıyor.

     Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu anlaşma için “Avrupa Ordusu için atılan bir adım olma niyetini taşıyor” ifadelerini kullandı. Bugünün Alman – Fransız dostluğu için önemli bir gün olduğunu ifade eden Merkel, “Avrupa, dünyadaki yeni fırtınalara karşı halklarımızın koruma kalkanı olmalı. Aachen Anlaşması’yla ülkelerimiz arasındaki işbirliği temelini yeniliyoruz. Elele çağımızın büyük zorluklarının üstesinden gelmek istediğimizi vurguluyoruz” dedi.

     Merkel’den sonra söz alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da 1963’teki anlaşmanın günümüz şartlarına göre güncellenmesi amacıyla burada olduklarını vurguladı. Macron, “Bu anlaşma, Avrupa’nın tekrar bir olması noktasında önem arzediyor ve bu günümüzde ihtiyacımız olan bir rûh” dedi. Elysee Anlaşması’nın mânâsının her iki ülke tarafından yeterince anlaşılamadığını savunan Macron, “Barış yolunda çok önemli mesafeler katettik. Paris’ten Berlin’e geçmişte yaşadığımız karanlık günlerin tekrarlanmaması için ikili çalışmalarımız olağan hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

     Yaklaşık 450 km ortak sınırı bulunan ve tarihte birçok savaşta karşı karşıya gelen iki ülkenin imzaladığı yeni anlaşmanın hedefi, “İkili ilişkileri yeni bir düzeye çıkarmak ve 21. yy’da hem iki ülkenin hem de Avrupa’nın karşılaştığı zorluklara hazırlanmak” olarak belirtildi.

     Avrupa Birliği (AB)’nde alınacak kararlarda iki ülke arasında işbirliğinin derinleştirilmesi ve koordinasyon sağlanması istenilen anlaşmada, bunun için AB’de düzenlenecek büyük toplantılar öncesinde istişare yapılması ve ortak tutum sergilenmesi için çaba harcanması öngörülüyor.

     İki ülke arasında siyasî alanda “Savunma ve Güvenlik Konseyi”, ekonomik alanda ise ortak “Ekonomi Uzmanları Konseyi” oluşturulacağı belirtilen anlaşmada, silah ihracatına ilişkin ortak yaklaşım geliştirileceği ifade edildi. Anlaşmada, ülkelerden birinin silahlı saldırıya hedef olması halinde diğerinin mümkün olduğu kadar yardımda bulunması öngörülüyor.

     Dışişleri bakanlıklarının ve diplomatik misyonlarının işbirliğinin genişletileceği vurgulanan anlaşmada, “Almanya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’ne daimî üye olarak alınması, Alman – Fransız diplomasisinin önceliğidir” denildi.

     Anlaşmanın imza töreni sırasında Aachen’daki tarihî Belediye Binası önünde “sarı yelekli” bir grup protesto gösterisi yaptı. Kiraların düşürülmesini ve sosyal adaletin sağlanmasını talep eden göstericiler, “Aachen Anlaşması’na Hayır”, “Merkel ve Macron İstifa” ve “Halk Burada” yazan dövizler taşıdılar ve zaman zaman hep bir ağızdan slogan attılar. Eylemleriyle Fransa’yı krize sürükleyen Sarı Yelekliler hareketi, Paris hükûmetinin reform politikasına karşı çıkıyor ve Macron’un cumhurbaşkanlığından istifasını talep ediyor.

     AJANSLAR

     22 OCAK 2019

 

294 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir