Beyaz Adam’ın Barbarlık Tarihindeki En Eğitimli Siyahî Köle Olan Müslüman Senegalli’nin Anıları Günyüzüne Çıktı

 

isediyani

Beyaz Adam’ın barbarlık tarihindeki en eğitimli Siyahî köle olan Müslüman Senegalli’nin anıları günyüzüne çıktı…

 

 

 

     Beyaz Adam tarafından işgal edildikten sonra “Amerika” adı verilen Kızılderili Kıtası’na ve günümüzde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) adını verdikleri bir devlet kurulan topraklara köle olarak getirilen Afrikalı bir Müslüman’a ait 1830’lardan kalma nadir el yazması anılar, ABD Kongre Kütüphanesi tarafından satın alınarak internete konuldu ve böylece tüm kamuoyunun erişimine açıldı.

     Daha önce Kuzey Karolina eyaletinde arşivleri ve özel koleksiyonları ile ünlü Davidson Üniversitesi’nde bulunan bu anılar, ülkesinden zorla alınarak Güney Karolina’ya getirilen Ömer ibn-i Said’e ait. Batı Afrika ülkesi Senegal’deki köyünde, kendi tabiriyle “kötü adamlar ordusu” tarafından alıkonulan ve 6 hafta süren kötü şartlardaki bir gemi seyahati sonrası Charleston şehrine getirilen 37 yaşındaki İbn-i Said, köyündeki pekçok insanın vahşice öldürüldüğünü, kaçmaya çalışanların ağır şekilde cezalandırıldığını anlatıyor.

     1831 yılında 60’lı yaşlarındayken kaleme aldığı anılarında “Amerika”daki Müslüman bir kölenin günlük yaşantısına, hayatına ve toplumdaki yerine dair az bilinen detayları paylaşan İbn-i Said’in anıları önce kendi dilinde Arapça yazılmış, daha sonra İngilizce’ye çevrilmiş. Yıllar içerisinde pekçok kez el değiştiren belgeler en son 1996’da bir açık arttırmada 20 bin Dolar’a alıcı bulmuş. Günümüze kadar kalmayı başaran tek Müslüman – Amerikalı köle otobiyografisi olan belgelerinin bugünkü değerinin çok daha fazla olduğu kaydediliyor. Kongre Kütüphanesi’nden yapılan açıklamada, belgenin Afrika’nın 18. ve 19. yy’larına ayrıca “Amerika”nın kölecilik tarihine önemli ışık tuttuğu ve bu nedenle bu alanlarda yapılacak araştırmalar için paha biçilmez bir kaynak oluşturduğu belirtildi. Bununla birlikte otobiyografinin Arapça yazılmış olması, belgenin İbn-i Said’in sahibi olan kişi tarafından değiştirilmemiş olduğu anlamına geliyor ki bu da belgeyi daha kıymetli yapıyor.

     Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen İbn-i Said, kaçırıldığı güne kadar hayatının 25 yılını çeşitli eğitimler alarak geçirmiş. İbn-i Said’in eğitim alanında görev yapan bir akademisyen, âlim ve bilim insanı olduğu düşünülüyor.

     İşte akademik bir hayattan köleliğe giden yolda İbn-i Said’in otobiyografisinden ilginç bazı kesitler:

     “Gemiden indiğimizde beni orada Johnson isimli, ufak tefek, zayıf, Allah korkusu olmayan bir başka kâfir kötü adama sattılar. Birçok suç işlediğine tanık olduğum bu adamın yanında kalmaktan korktum ve kaçtım.

     Kuzeye doğru 200 mil (320 km) yol gittim ve Kuzey Karolina’nın Fayetteville kasabasına vardım. Dûâ etmek için bir kiliseye girdim ancak orada bir çocuk beni farkederek babasına söyledi. Kısa süre sonra at üstünde iki adam beraberlerinde köpeklerle gelerek beni aldılar ve hapse attılar.

     16 gün sonra tutulduğum yere birkaç adam geldi. Sordukları soruları anlamadım ancak oradan Bob Mumford adlı biriyle birlikte ayrıldım. Mumford’un damadı Jim Owen bana onun evine gitmek isteyip istemediğimi sordu. Bunun dışındaki tek alternatif Cape Fear River’daki bir çiftlikte çalışmaktı. Ben de eve gitmeyi kabul ettim. O günden bugüne Jimm Owen’ın evinde yaşıyorum.”

     Amerikan kayıtlarına göre Jim Owen daha sonra Kuzey Karolina eyaletinin valisi olacak olan John Owen’ın kardeşi ve İbn-i Said anılarında bu aileden bolca bahsediyor. Yedikleri, giydikleri ve ona yemek ve giymek için verdikleri ve daha pekçok detay İbn-i Said’in anılarında anlatılmış.

     “Owen ailesi bana hiç şiddet uygulamadı, beni hiç dövmedi, azarlamadı, aç bırakmadı. Bana ağır işler yüklemediler. Ben zaten çok ağır işler yapamayacak kadar çelimsiz, ince yapılı ve küçük cüsseli bir adamım. Kurtarıcımız ve efendimiz Hz. İsa’nın İncil’ini okumama da müsaade ettiler” diyen İbn-i Said’in 1820’lerde Hristiyanlık’ı seçtiği düşünülse de, belgeyi inceleyen günümüz Amerikalı Müslüman akademisyenler, İslam’da Hz. İsa (as)’nın da peygamber olarak kabul gördüğü ve Kur’an-ı Kerim’de de referans edildiği için İbn-i Said’in bu nedenle böyle yazdığını ileri sürüyor. Bazı araştırmacılar ise o dönem bir kölenin özgür kalabilmesi için Hristiyan olmasının ön şart olduğunu ve bu nedenle İbn-i Said’in şansını arttırmak için bu yolu seçmiş olabileceği belirtiliyor.

     Owen ailesinin kendisine İngilizce’yi öğrenmesi için Kur’ân’ın İngilizce çevirisini verdiklerini anlatan İbn-i Said, Owen ailesinin de kendisine her gün İncil’den pasajlar okuduğunu aktarıyor.

     1864 yılında vefat eden İbn-i Said’in 90’lı yaşlarında hayatını kaybettiği sanılıyor ve mezarı Bladen County’deki Owen aile mezarlığında yer alıyor. İbn-i Said’e ait, üzerinde el yazması notlarla Hz. Muhammed (sav)’e referanslar yapılan bir İncil ise hâlâ Davidson Üniversitesi’nin özel koleksiyonunda bulunuyor.

     EURONEWS

     21 OCAK 2019

 

350 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir