Moro’da Tarihî Referandum | EVET % 80, HAYIR % 20

 

isediyani

Filipinler’in güneyindeki Moro coğrafyasında yaşayan Müslümanlar’ın geleceğini etkileyecek Bangsamoro Organik Yasası (BOL) referandumunda Morolular bugün sandık başına gitti. Genişletilmiş Özerklik Referandumu’nda % 80 oranında EVET oyu çıktı.

     Asya’nın en doğusundaki Filipinler’in güneyindeki Moro coğrafyasında yaşayan Müslümanlar’ın geleceğini etkileyecek Bangsamoro Organik Yasası (BOL) referandumunda Morolular bugün sandık başına gitti. Sandıktan EVET sonucunun çıkması halinde Morolu Müslümanlar “özerklik” (otonomi) hakkı elde edecek.

     Genişletilmiş Özerklik Referandumu’nda % 80 oranında EVET oyu çıktı. HAYIR oyları ise sadece % 20’de kaldı. Sonuçların resmî olarak yarın ilan edilmesi bekleniyor.

     Yaklaşık 3 milyon seçmenin oy kullandığı referandumda Morolular oy verdikleri okullarda uzun sıralar oluşturdu. Morolular, kapılardaki güvenlik kontrollerinden geçirilerek okullara alındı. Şehir genelinde asker ve polisin uyguladığı yüksek güvenlik tedbirleri gözden kaçmazken, halk basın mensuplarına konuşmaktan kaçındı. Sabah yerel saatle 07:00’de başlayan oy verme süresi öğleden sonra 15:00’te son buldu.

     Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Roa Duterte’nin Temmuz sonunda imzaladığı ve Bangsamoro Müslümanları’na kapsamlı özerklik sağlayan yasayla, bölge Müslümanlar’ının hukukî ve ekonomik kazanımlarının artırılması öngörülüyor. Yasa, nüfûsun yoğun yaşadığı Mindanao eyaletinin bazı bölgeleri ile çevresindeki adalara, mevcut özerk yapıdan çok daha kapsamlı bir özerklik sağlayacak.

     Yeni düzenlemeyle Bangsamoro Özerk Hükûmeti kurulacak. Bölgede dînî özgürlükler konusunda bağımsız olarak Şerî (İslamî) hükümlerin uygulanacağı mahkemeler açılabilecek. Merkezî yönetim, Mindanao’daki idarî yetkileri Bangsamoro hükûmetine devredecek. Bangsamoro bölgesindeki iç sular ulusal hükûmet ile eşzamanlı idare edilecek. Özerk yönetim enerji kaynaklarını çıkarıp yönetimini sağlayacak.

     Ayrıca Moro halkının özgürlük ve bağımsızlığı için mücadele eden Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) ve Moro İslamî Kurtuluş Cephesi (MILF) savaşçıları da kolluk kuvvetlerine katılabilecek.

     MILF liderlerinden Hacı Murad İbrahim, tarihî Moro referandumunda oyunu kullandı. Hayatında ilk kez oy hakkını Bangsamoro Organik Yasası (BOL) için kullandığını belirten İbrahim, sandık heyetince kendisine verilen formu doldurdu, parmak izini bastı ve “Bismillah” diyerek oyunu sandığa attı. Hacı Murad İbrahim, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ümitvarız ve iyimseriz. BOL onaylanacak. Geçiş otoritesi kurulacak. BOL bizim barış ve ilerleme enstrümanımız” dedi. Uluslararası basının da takip ettiği İbrahim, daha sonra ilkokulun bahçesinde halka hitap etti. Cotabato’da tansiyonun yükselebileceği konusunda haberlerin olabileceğine işaret eden İbrahim, “Nelerin meydana gelebileceği konularında biz daima hazırız. Göz korkutma ve hile olabileceği hususunda duyarlıyız” dedi. İyimser olunması ve herkesin oy hakkını kullanması konusunda çağrıda bulunan İbrahim, “40 yıldan fazladır Moro sorununda daimî çözüm barıştır. Savaş çözüm değildir” ifadesini kullandı. İbrahim, “Çatışmalardan öğrendiğimiz silahlı mücadele bir opsiyon. Fakat biz her daim barışı hedefledik” diye konuştu. Manila hükûmetinin anlaşmayı uygulayacağını belirten Hacı Murad İbrahim, “Bu süreci biz tüm desteğimizle takip ediyoruz. Sonuç ne olursa kabul edeceğiz. Yeniden müzakere sürecine dönmekten de tereddüt etmeyiz. Biz geçiş otoritesi için kararlıyız” dedi.

     Kampanya sürecinde HAYIR kanadını destekleyen Cotabato Belediye Başkanı Cynthia Guiani Sayadi, BOL’un onaylanması ve şehrin yeni kurulacak bölgeye dahil edilmesine karşı çıkıyor. Cotabato şehrinde 110 bin seçmen oy kullandı.

     Sediyani Haber olarak bizler de mazlum Moro halkının hürriyet ve istiklâl mücadelesini destekliyor, EVET sonucunun çıktığı Referandum’un Morolu Müslümanlar’a hayırlı olmasını diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     21 OCAK 2019

 

346 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir