Tıpta Devrim: Kürt Doktor “Yapay Kalp” Üretti

 

isediyani

İsveç’te yaşayan Kürt doktor Azad Necar, 18 yıldır üzerinde çalıştığı bilimsel çalışmada başarıya ulaştı. Yapay kalp üreten Kürt doktorun bu buluşu, “Tıp’ta devrim” olarak kabul ediliyor.

 

     İsveç’te yaşayan Kürt doktor Azad Necar, 18 yıldır üzerinde çalıştığı bilimsel çalışmada başarıya ulaştı. Yapay kalp üreten Kürt doktorun bu buluşu, “Tıp’ta devrim” olarak kabul ediliyor.

     18 yıl önce Dr. Azad Necar, yanında çalıştığı İsveçli profesöre, “Yapay bir kalp yapmak istiyorum” dediğinde, profesör gülerek, “Bu dediğin imkânsız birşey, başaramazsın” diye cevap veriyor. Aynı şeyi eve gelince annesine de söyleyen Dr. Necar, ondan da şu cevabı alıyor, “Sadece Allah yapabilir, kullar değil.” Bu diyalog 18 yıl önce gerçekleşiyor. O zamanlar oğluna gülen anne, bugün, “Dediklerine güldüm ama oğlum dediğini yaptı” diyor.

     Dr. Azad Necar bu sıralar yapay kalp yapımında son aşamaya gelmiş bulunuyor. O gün Necar’a “Başaramazsın” diyen profesör de çalışmanın başarıya ulaşması ardından arkadaşlarını çağırarak onların gözü önünde Kürt doktordan özür diledi.

     Vasteras kentindeki Scandinavian Real Heart şirketinin en üst katındaki laboratuarda Dr. Azad Necar ve arkadaşları yapay kalbin son rütuşlarını yapmakla meşgul. 18 yıldır üzerinde çalıştığı bu yapay kalbin hacmi tıpkı yetişkin bir insanın kalbi kadar büyük.

     Azad Necar, gecesini gündüzüne kattığı bu çalışma için milyonlarca Euro harcandığını belirtiyor. Kürt doktor, tamamlama aşamasına gelen projesi için dünyanın çeşitli ülkelerinden talep geldiğini söylüyor. Fakat İsveç hükûmeti projeyi sahiplenip finanse etmeyi kabul etmiş bulunuyor.  İsveç Kralı XVI. Carl Gustaf Folke Hubertus da Kürt doktorun başarısı nedeniyle kendisini birkaç defa huzuruna davet etti, onuruna yemek verdi. Aynı şekilde İsveç Başbakanı Kjell Stefan Löfven de kendisini ağırladı. Bu yüzden Kürt doktor, “Kralın ailesi çok nezaketli bir aile. Her türlü projemde bana yardımcı olacaklarına söz verdiler” diyor.

     Bitirme aşamasına gelen projesinin deneme bölümlerini de geride bırakan Dr. Azad Necar, projenin insanlar üzerinde hayata geçirilmesi için bazı yasal aşamalardan da geçmesi gerektiğini dile getiren Necar, “Az kaldı, artık dünyada kalp hastalıkları ve krizler yüzünden ölenlerin sayısı azalacak” diyor.

     DR. AZAD NECAR KİMDİR?

     Azad Necar, Azad Kürdistan’ın Duhok ilinin Zaho ilçesinde doğdu. Azad, yaşları 90’ı geçen ve hâlâ hayatta olan okur – yazar bir anne ve babanın çocuğu.

     Azad Necar’ın babası “siyasî faaliyetleri” nedeniyle Saddam Hüseyin rejimi tarafından Bağdat’a sürüldüğünde o henüz çok küçüktü. Kürt doktorun babası, Duhok ve Musul’da tanınan bir avukattı ve Mella Mustafa Barzanî öncülüğündeki Kürdistan millî mücadelesine katılmıştı. Necar, “Bağdat’ta evden dışarı çıktığımızda Arapça konuşmak zorundaydık. Ancak evde de Kürtçe dışında başka dille konuşmamız kabul edilmiyordu” diyor.

     Azad Necar’la birlikte dokuz çocuğu bulunan bu ailenin diğer tüm üyeleri de hayatlarında çeşitli başarılara imza atmış kişiler. Dr. Azad Necar’ın bir kardeşi şu an İsveç’in tanınan beyin doktorlarından biri. Necar’ın babası ve annesi, onun daha küçüklükten beri kendini aşan işler yaptığını söylüyor ve ekliyor: “Ne olursa olsun, yapacağım dediğinde ona inanıyoruz.”

     Okul hayatı da başarılarla dolu olan Dr. Azad Necar, Musul Üniversitesi Tıp Bölümü’nü birincilikle bitiriyor. 1990’lı yıllarda İsveç’e göç eden Necar, doktorluğun yanısıra kalp üzerine araştırmalarına ağırlık veriyor. Kürt doktor, “Babamın teşvikleri ve beni desteklemesi hayatta başarılı olmam için bana çok yardımcı oldu. Çünkü onun bana güvenini sarsmamak için elimden geleni yapıyordum” diyor.

     Azad Necar, neredeyse hayatını adadığı bu projenin başarılı olması ve insanlığa bir hizmet sunmasının kendisini son derece mutlu ettiğini belirtiyor. Elinde bu konuda başka bir projenin bulunduğunu belirten Dr. Azad Necar, “Eğer bunu başarabilirsem tam bir devrim olur. Çünkü gerçekleşmesi halinde şu an uzmanların kalp hastalıklarına müdahalede uyguladığı yöntem tamamıyla değişir. Aynı zamanda insanların yakalandığı birçok tehlikeli hastalık da önlenebilir” diyor.

     Kürt doktor Azad Necar, “Projem hayata geçerse Kürdistan’da kalp hastalarının da bu imkândan rahatlıkla yararlanması için çalışacağım. Fakat tek sorun kalp değil, sağlık altyapısının da uygun olması gerekiyor. Ama yine de halkım için elimden geleni yapmaya çalışacağım” diyor.

     RÛDAW

     20 OCAK 2019

1106 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir