Rusya ve Çin’den Gizemli Deneyler | Dünya’nın Atmosferini Değiştirmek Amacıyla “Tanrıcılık” mı Oynuyorlar?

 

isediyani

Rusya ve Çin’in geçtiğimiz yıl yüksek frekanslı radyo dalgaları ile Dünya’nın atmosferini değiştirmek amacıyla ortaklaşa bir dizi tartışmalı deney yürüttüğü ortaya çıktı.

 

     Rusya ve Çin’in geçtiğimiz yıl yüksek frekanslı radyo dalgaları ile Dünya’nın atmosferini değiştirmek amacıyla ortaklaşa bir dizi tartışmalı deney yürüttüğü ortaya çıktı.

     2018 yılı Haziran ayında, bilim insanları iyonosferde değişiklikler yapmak için Moskova’nın doğusundaki Vasilsursk kasabasının yakınında bulunan ve Sura İyonosferik Isıtma Tesisi olarak adlandırılan bir üsten yüksek frekanslı radyo dalgaları yaydı. Vasilsursk’un yaklaşık 500 km üstünde, 126 bin km²’lik bir alanın sıcaklığını 100° arttıran toplam beş deney boyunca, Çin sismo-elektromanyetik uydusu Zhangheng – 1 de yörüngeden plazma bozukluğunun etkilerini ölçtü.

     Peki neden iyonosfer? İçinde barınan iyonlaşmış gaz (plazma), radyo iletişimi için çok önemli ve stratejik durumda. Bilim insanları ve hatta hükûmetler, üst atmosferin bu kısmını oluşturan yüklü parçacıkları seçici bir şekilde bozarak, uzun menzilli radyo sinyallerini kuramsal olarak yükseltebilir veya engelleyebilirler.

     Operasyon ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen Çinli bir yetkili, araştırmanın tamamen bilimsel olduğunu, atmosfere zararı olmadığını, “Tanrıcılık” oynamadıklarını ve Ruslar’la işbirliği yapan tek ülkenin Çin olmadığını söyledi.

     Rusya ve Çin, atmosfer koşullarını askerî amaçları için değiştirmek isteyen yegâne ülkeler değiller. Sovyetler Birliği (SSCB) tarafından 1980’lerin başında inşâ edilen Sura İyonosferik Isıtma Tesisi’nin, yaklaşık on yıl sonra ABD’nin Alaska eyaletinde kurulan ve Yüksek Frekanslı Aktif İyonosferik Araştırma Programı (HAARP) adı verilen çok daha büyük olan bir atmosferik ısıtma tesisine ilham verdiği iddiâ ediliyor. HAARP, başlangıçta ABD ordusunca kısmen maddî destek görüyordu fakat artık Alaska Fairbanks Üniversitesi tarafından yönetiliyor.

     ABD Hava Kuvvetleri, atmosferde düzenleme yapmaya çalışmaktan vazgeçmiş değil. Kurumun son zamanlarda gerçekleştirdiği projeler arasında, yüklü parçacıklardan oluşan plazma bombalarını üst atmosfere bırakmanın iyonosferi nasıl etkilediğini görmek de yer alıyor.

     İddiâlara göre, Çin’in güneyindeki Sanya şehrinde de gelişmiş bir iyonosfer ısıtıcısı inşâ ediliyor. Çin basını, bu tesisin Güney Çin Denizi üzerindeki iyonosferi değiştirebileceğini öne sürüyor.

     Çin ve Rusya’nın son deneylerinin “oldukça başarılı” olduğu iddiâ ediliyor. Ortada atmosfere zarar veren çirkin bir şeylerin döndüğüne dair henüz bir kanıt yok. Ancak Rusya 2018’de çeşitli zamanlarda GPS bozma sinyalleri göndermekle suçlanmıştı ve iyonosferik düzenleme deneyleri, kuramsal yönden bu olayla ilişkili olabilir.

     SOUTH CHINA MORNING POST, POPULAR SCIENCE

     20 OCAK 2019

 

325 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir