Eğitim, İnsanı Karanlıktan Aydınlığa Çıkartacak Tek Yöntemdir | Bir Gencin “Köyden Üniversiteye” Başarı Hikâyesi

 

isediyani

Muhammed Cemal Demir, Hakkari (Çolamerg)’de yaşayan bir öğrenciyken zor şartlar altında eğitim alıyordu…

 

 

     Muhammed Cemal Demir, Hakkari (Çolamerg)’de yaşayan bir öğrenciyken zor şartlar altında eğitim alıyordu. Evinden kilometrelerce uzakta bir okula gitmek zorunda kalan Muhammed Cemal, yaşadığı sarsıcı olaydan nasıl üniversiteyi kazandığına yaşadıklarını anlatıyor…

     Hakkari il merkeze bağlı bir köy olan Geçitli (Peyanis) köyünde doğdu, Muhammed Cemal Demir.

     Eğitimine Hakkari Fen Lisesi’nde devam eden Muhammed Cemal, yatılı okulda yer olmadığı için her gün köyden okula gitmek zorunda kaldı. Bu da 30 km yol demek. 1, 5 – 2 saatlik yol yüzünden sabah derslerini kaçıran Muhammed Cemal Demir, “İdareciler bize çok güzel birşey aşıladılar” diyor, “Her sabah sizden bir kişi başarı hikâyesi örnekleyecek. ‘Bu hem özgüveninizi geliştirecek’ dediler, ‘hem de bir örnek olacak sizin için ilerde belki siz de bu yolda giderseniz, isteyince aslında insanın nelere kadar varabileceğini gösterecek’.”

     Köy şartlarında işlere de yardım etmesi gerektiğinin farkında olan Muhammed Cemal, bir taraftan da derslerden geri kalmamak için “Bahçenin bir tarafına muhakkak çalışabileceğim bir yer yapmıştım” diyor.

     Lise 3’ün sonunda ise oldukça sarsıcı bir olay yaşadı, Muhammed Cemal Demir: “Çok yakın akrabalarım ve ortaokul arkadaşlarımın içinde bulunduğu bir servisin altında mayın patladı. Her gün gördüğümüz insanları, 9 kişiyi kaybettik.”

     Bu sarsıcı olaydan sonra üniversite sürecine giren Muhammed Cemal Demir, kendisine yardımcı olabilecek bir rehber hocasına da sahip değil. Listesini köyde hazırlayan Muhammed Cemal, tercih hatası yaparak paralı olan bir üniversiteyi kazandı. Üniversiteyi kazandığını öğrendikten sonra ise maddî gücü elvermediği için başının çaresine bakmak isteyen Muhammed Cemal, şirketlerden yardım istemeye başladı. Televizyonda izlediği “bir ülkeye yardım kampanyası”ndan yola çıkan Muhammed Cemal, şirketlere tek tek mail atmaya başladı. Aldığı cevap ise “masrafların çok yüksek olduğu ve bir de okulla konuşması gerektiği”ydi.

     Muhammed Cemal okula mail attıktan sonra, tam ümidini yitirmişken olumlu geri dönüş aldı. Hayâlleri gerçek olan Muhammed Cemal’in ilk başlarda gözü korksa da borcunu başarıyla ödedi.

     Üniversite tercihinde bir hata yapmış olsa da Muhammed Cemal Demir, şimdi o üniversitede bir öğretim üyesi.

     ONEDİO

     10 OCAK 2019

 

599 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir