New York’un Ünlü Kürt Pizzacısı Hakkı Akdeniz Ödüle Doymuyor

 

isediyani

ABD’nin New York şehrinde 7 ayrı pizza dükkânı olan Diyarbakırlı Hakkı Akdeniz, geçen yıl aldığı 4 ödülün ardından, bu sefer de “başarılı göçmen ödülü”ne layık görüldü.

 

     ABD’nin New York şehrinde 7 ayrı pizza dükkânı olan Diyarbakırlı Hakkı Akdeniz, geçen yıl aldığı 4 ödülün ardından, bu sefer de “başarılı göçmen ödülü”ne layık görüldü. Diyarbakır (Diyarbekir) ilimizin Silvan (Miya Farqîn) ilçesinden olan Hakkı Akdeniz, Ellis Island Honors Society ve Amerikan Göçmen Cemiyeti tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen, sunuculuğunu ünlü cerrah Dr. Mehmet Öz’ün yaptığı “Beacon Awards” töreninde ödülünü aldı.

     Gecede cerrah Mehmet Öz’ün kızı, sağlık programı sunucusu ve beslenme uzmanı Daphne Öz de ödüle layık görüldü.

     New York’ta 7 şubesi bulunan ve Hollywood ünlülerinin sıklıkla ziyaret ettiği “Champion Pizza” dükkânının sahibi olan Kürt girişimci Hakkı Akdeniz, yoksullara ve evsizlere yaptığı yardımlarla da biliniyor. Akdeniz, ödülünü aldıktan sonra yaptığı açıklamada, “2001 yılında ABD’ye geldiğimde cebimde bir dilim pizza alacak bir dolarım yokken bugün şimdi her Çarşamba evsizlere, ihtiyaç sahiplerine yüzlerce dilim pizza, ayakkabı, kıyafet götürüyoruz. Ne kadar verirsem o kadar çok kazanıyorum” dedi.

     Ödül töreninde birlikte oturduğu, içlerinde CEO’ların da olduğu insanların hiçbirinin kendisinin bir zamanlar evsiz olduğunu bilmediğini anlatan Kürt işadamı Hakkı Akdeniz, ödülünü alırken anlattığı yaşam öyküsüyle de büyük alkış aldı. Akdeniz, New York Valisi Andrew Mark Coumo’dan 2, New York Belediye Başkanı Bill de Warren Wilhelm Blasio’den 1, New York Senatörü ve Senato Azınlık Lideri Demokrat Charles Ellis Schumer’dan 1 olmak üzere birçok kuruluştan toplam 12 ödül aldığını söyledi.

     Amerikan Göçmen Cemiyeti Başkanı Murat Köprülü, ilk kez düzenlenen bu ödül töreninin çok önemli bir girişim olduğunu belirterek, ABD’deki genç göçmenleri ve yeni girişimlerde bulunanları ödüllendirmek istediklerini söyledi.

     HAKKI AKDENİZ KİMDİR?

     ABD’deki hayatına, Kanada’dan New York’a kaçak girerek başlayan Hakkı Akdeniz, azmi ve çalışkanlığıyla pizza imparatorluğuna uzanan büyük bir başarıya imza attı.

     Diyarbakır (Diyarbekir) ilimizin Silvan (Miya Farqîn) ilçesinde doğan Hakkı Akdeniz, 1997 yılında Kanada’ya giderek yaklaşık 4 sene üvey ağabeyinin yanında bir pizza dükkânında çalıştı. Burada zaman içinde Latin Amerikalı bir kadınla hayatını birleştiren Akdeniz, bir erkek çocuğu sahibi olurken, ilerleyen yıllarda çocuğunu 10 yaşına kadar göremedi. Akdeniz, oğlu 10 yaşına geldiğinde ABD – Kanada sınırına giderek tel örgüler ardında çocuğunu görebilme şansı buldu.

     Ağabeyinin dükkânında pizza yapmayı öğrenen Hakkı Akdeniz, 2001’de New York’a gelerek ABD’deki ilk 3 ayında Bowery Mansion evsiz barınağında yaşadı. New Jersey eyaletinde bulunan bir pizzacının yanında 2005’e kadar çalışan Akdeniz, 2006’ya kadar Kanada’daki eşi ve çocuğunu görmek için defalarca iki ülke arasında uzun yolculuklar yaptı.

     Hakkı Akdeniz, 2006’da eşinden ayrılmasının ardından New York’a dönerek Times Meydanı’nda başka bir pizza dükkânında çalışmaya başladı ve buradaki iş arkadaşıyla ortaklık kurarak kendi dükkânlarını açma kararı aldı. Aralık 2009’dan bugüne kadar New York’ta toplam 13 tane dükkân açan Akdeniz, bugün Manhattan bölgesinde 5 olmak üzere New York’ta toplam 7 tane “Champion Pizza” dükkânı işletiyor.

     2017’de ABD yönetimi tarafından sınırdışı edilmeye çalışılan ve farklı ülkelerden gelen 100 Müslüman’a New York’ta iş olanağı sağlayan Akdeniz, ayrıca, Manhattan’daki dükkânlarında artan pizzaları ise çöpe atmayarak, haftanın 6 günü kendisinin de bir dönem kaldığı Bowery Mansion adlı evsizlerin bulunduğu barınağa pizza kutularının içine para koyarak yollamaya devam ediyor.

     Hakkı Akdeniz’in dükkânlarındaki müşterilerle birebir ilgilenerek sohbet etmesi ne kadar başarılı bir girişimci ve özverili bir insan olduğunu gösteriyor.

     14 Ağustos 2017’de Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde polisin kimlik kontrolü sırasında gözaltına alınan Hakkı Akdeniz, Amerikalı eşi Maya ve 14 yaşındaki oğlu Serhat, yaklaşık 2 saat sonra serbest bırakılmıştı.

     RÛDAW, SEDİYANİ HABER

     11 OCAK 2019

 

172 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir