Kürt Kadın Aktivist Şeyda Muatesemî, “Ortadoğu’da En Etkili 100 Kişi” Arasında

 

isediyani

Halepçeli aktivist Şeyda Muatesemî, Ortadoğu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği tarafından belirlenen “Ortadoğu’da En Etkili 100 Kişi” listesinde yerini aldı.

 

     Halepçeli Kürt kadın aktivist Şeyda Muatesemî, merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Ortadoğu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği tarafından 2018 yılı için belirlenen “Ortadoğu’da En Etkili 100 Kişi” listesinde yerini aldı.

     Bu listede yer alan ilk Kürt olan Şeyda Muatesemî, sivil toplum çalışmaları alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle ismini bu listeye yazdırmayı başardı. Muatesemî, “Geçmişte halkımıza ve özellikle de kadınlarımıza yaptığım hizmetlerden dolayı bu listede yer aldım. Ben bundan sonra da lokal çerçeveyi aşıp tüm Kürdistanlı kadınlara hizmet etmek istiyorum” diye konuştu. 2005’ten bu yana çeşitli sivil toplum örgütleriyle çalışan 27 yaşındaki Kürt kızı, “Her zaman insanlara hizmet etmekten hoşlandım. Bu alanda kendimi daha iyi ifade edebileceğimi düşündüm” dedi.

     Üniversitede “Tarım Mühendisliği” bölümünü bitirdikten sonra Irak Başarı Evi Sivil Toplum Örgütü ağının Halepçe teşkilatında yöneticilik yapan Şeyda Muatesemî, aynı zamanda Halepçe Sivil Toplum Ağı ve Halepçeli Kadınlar Komitesi üyeliklerini de yapıyor. Şeyda Hanım, 2018 yılında “Irak Hayatın Gözü Kuruluşu Onur Ödülü” ile “Yılın Aydın Kadını” ödüllerine de layık görüldü.

     Ortadoğu ülkelerinden 48 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Ortadoğu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Paris’te düzenlenen törenle listede yer alan 100 etkili kişiye çeşitli ödüller verdi. Maddî koşullardan dolayı Fransa’daki törene katılamadığını dile getiren Şeyda Muatesemî, örgüt temsilcilerinin önümüzdeki dönemde kendisini görmek için Halepçe’ye geleceğini belirtti.

     Ödülle birlikte Kürt aktivist Şeyda Hanım, Ortadoğu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin desteğiyle yurtdışında doktora yapma imkânına da sahip olacak.

     RÛDAW

     8 OCAK 2019

 

156 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir