Yeni Bir Öte Gezegen Keşfedildi │Büyük Bölümü Sudan Oluşuyor

 

isediyani

Dünya’dan 59, 5 ışık yılı uzakta, büyük bölümü sudan oluşan bir öte gezegenin varlığı keşfedildi.

 

 

     Geçiş halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS), Dünya’dan 59, 5 ışık yılı uzakta, büyük bölümü sudan oluşan bir öte gezegenin varlığını keşfetti. Bu keşif, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA)’nın keşif uydusu TESS’in 8. öte gezegen keşfi oluyor.

     TESS, Dünya’dan 53 ışık yılı uzakta yer alan Ağcık (Reticulum) Takımyıldızı’ndaki HD 21749 yıldızının yörüngesinde bir öte gezegenin varlığını belirledi. HD 21749b adı verilen ve “Neptün-altı” kategorisindeki gezegenin Dünya’nın 3 katı büyüklükte olduğu, ancak öz kütlesinin bu büyüklükteki Uranüs, Neptün gibi gaz devi gezegenlerden çok daha yoğun olması nedeniyle Dünya’dan 23 kat daha ağır olduğu belirtildi. Öte gezegenin etrafında döndüğü yıldızın yörüngesindeki bir turu Dünya zamanıyla 36 günde tamamladığı ifade edildi.

     Boyut ve özkütle bakımından Güneş Sistemi’ndeki gezegenlere benzemediği için HD 21749b’yi “ucube” olarak tanımlayan gökbilimciler, gezegenin ortalama yüzey sıcaklığının 150 derece civarında olduğunu kaydettiler. Neptün ve Uranüs gibi gaz devlerinin büyük oranda hidrojenden oluştuğuna, dolayısıyla özkütlelerinin yoğun olmadığına dikkat çeken ABD’nin Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nden gökbilimci Diana Dragomir, yaptığı açıklamada, “Bu gezegen büyük ihtimalle yoğun su içeriyor ve ağır gazlardan oluşan bir atmosfere sahip” dedi.

     TESS uydusu, NASA tarafından 18 Eylül’de SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılmıştı. Uydunun, iki yıl sürecek keşif faaliyeti boyunca Güneş Sistemi dışındaki yakın yıldız sistemlerindeki öte gezegenlere dair kanıtlar araması planlanıyor. TESS, öte gezegenleri “geçiş” denilen bir konumda tespit etmeye çalışıyor. “Geçiş”, bir öte gezegenin yörüngesindeki yıldızın önünden geçtiği anı tanımlıyor. Bilim adamları bu anda yıldızın kameralara yansıyan parlaklığında oluşan azalmayı gözleyerek, ışığın salım ve emilme miktarlarını ölçerek sözkonusu gezegenlerin kütlesini, özkütlesini ve atmosfer kompozisyonunu belirleyebiliyor.

     NASA, SPACE, THE ASTROPHYSICAL JOURNAL LETTERS, AJANSLAR

     8 OCAK 2019

 

125 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir