Adalar Ülkesi Danimarka Yapay Adalar İnşâ Ediyor

 

isediyani

İskandinavya coğrafyasında bulunan ve “adalar ülkesi” olan Danimarka, başkent Kopenhag (København) açıklarında 9 “yapay ada” inşâ ediyor.

 

 

 

     İskandinavya coğrafyasında bulunan ve “adalar ülkesi” olan Danimarka, başkent Kopenhag (København) açıklarında 9 “yapay ada” inşâ ediyor. Danimarka, “yenilikçi ve çevreci şirketleri çekmek” amacıyla bu 9 adet yapay adayı inşâ edecek.

     2040 yılına kadar tamamlanması planlanan adalarda, 380 yeni şirketin yerleşmesi ve 12 bin iş alanı oluşturulması bekleniyor. Aynı zamanda sözkonusu proje, giderek kalabalıklaşan Kopenhag şehrinin emlak piyasasına hareketlilik getirmeyi amaçlıyor.

     Danimarka Ticaret Odası Müdürü Brian Mikkelsen, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “İleride bu adaların Avrupa’nın ‘Silikon Vadisi’ olabileceğini düşünüyorum” dedi.

     Geçtiğimiz Kasım ayında internet devi Google, Danimarka’da yaklaşık 1500 kişinin istihdam edileceği 3. veri merkezinin inşâsı için çalışmalara başlamıştı. Google’ın yanısıra, sosyal paylaşım sitesi Facebook ile bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi Apple da Danimarka’da veri merkezi inşâ ediyor.

     Seyyah İbrahim Sediyani’nin seyahatnamesinin 10. cildi olan ve Danimarka, İsveç ve Norveç’i kapsayan “İskandinavya Seyahatnamesi”nde yazıldığına göre, 406 adadan oluşan bir vatan olan Danimarka, Dan dilinde “region” denilen 5 il, Dan dilinde “kommun” denilen 98 ilçe, Dan dilinde “byer” denilen 205 nahiye ve Dan dilinde “landsby” denilen 5087 köyden müteşekkil bir ülkedir. (İbrahim Sediyani, Vikingler Selam Durdu Ben Âşık Olunca İskandinavya’ya – 15)

     TV 2, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     8 OCAK 2019

 

129 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir