Gabon’da Askerî Darbe

 

isediyani

Afrika ülkesi Gabon’da ordu yönetime el koyduğunu açıkladı. Darbe ile ilgili bildiri yerel saat ile saat 04:30’da okundu.

 

     Afrika ülkesi Gabon’da ordu yönetime el koyduğunu açıkladı. Gabon Ulusal Radyosu’nu ele geçiren bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğu bildirildi. Ordu sabah saatlerinde Ulusal Radyo’dan darbe bildirisini okudu. Darbe ile ilgili bildiri yerel saat ile saat 04:30’da okundu.

     Başkent Libreville’de yer yer silah sesleri duyulduğu belirtilirken, sözkonusu adımın askerî darbe girişimi olduğu kaydedildi. Askerler, hükûmetin yerine “Ulusal İnşâ Konseyi” kurulacağını bildirdi.

     Gabon Cumhurbaşkanı Ali-Ben Bongo Ondimba’nın ise azledildiği açıklandı. Silahlı Kuvvetler bildirisini Ulusal Radyo’dan okuyan Üsteğmen Kelly Ondo Obiang, kısa süre sonra “Ulusal İnşa Konseyi”nin kurulacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Ali-Ben Bongo Ondimba’nın 31 Aralık’ta yaptığı konuşmadan duyulan rahatsızlığı dile getirdi. Ordu sözcüsü ayrıca, “Başkanın görevini yürütebileceğinden şüphe duyduklarını” da belirtti.

     Cumhurbaşkanı Ali-Ben Bongo Ondimba, hastalandığı 24 Ekim’den bu yana ilk defa kameralar karşısına geçerek yılbaşında “ulusa sesleniş” konuşması yapmıştı. Suudî Arabistan’da düzenlenen “Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı”na katılmak için Riyad’a gittiği 24 Ekim 2018’de rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Ali-Ben Bongo Ondimba’nın öldüğü ya da felç geçirdiği iddiâ edilmişti. Suudî Arabistan’da uzun süre nefes darlığından tedavi gören Ali-Ben Bongo Ondimba, tedavisine devam edilmesi için Kasım ayından beridir Fas’ta bulunuyor. Ali-Ben Bongo Ondimba, Fas Kralı VI. Muhammed Sadis bin Hasan’ın davetini kabul ederek, rehabilitasyon ve iyileşme süreci için 29 Kasım’da Fas’a gitmişti. Kral VI. Muhammed’in Bongo Ondimba’yı hastanedeki ziyaretinin fotoğrafları basına verilmiş ve Bongo Ondimba, Riyad’a gittiği 24 Ekim’den 40 gün sonra ilk defa görüntülenmişti. Hastanede geçirdiği ameliyat sonrası felç geçirdiği ve sunî komaya sokulduğu ortaya çıkan Ali-Ben Bongo Ondimba’nın iyileşmeye ve fiziksel yetilerini geri kazanmaya başladığı belirtilmişti. Ali-Ben Bongo Ondimba, geçtiğimiz hafta “ulusa sesleniş” konuşması yapmış, Fas’ın başkenti Rabat’tan Gabon halkına 2 dakikalık bir videoyla seslenmişti. İyi yıl dileklerini paylaşan Bongo Ondimba, halkından birlik olmalarını istemişti.

     Okuduğu bildiriden sonra Cumhuriyet Muhâfızları’nın eski komutanı General Jean-Philippe Ntumpa Lebani’yi Millet Meclisi’ne davet eden Üsteğmen Kelly Ondo Obiang, ticaret odalarının, sivil toplum temsilcilerinin ve dîn adamlarının da Meclis’teki toplantıya katılmak üzere harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

     Gabon’un tespit edilmiş petrol rezervinin 2 milyar varilin üzerinde olduğu, günlük petrol üretiminin ise 250 bin varil kadar olduğu biliniyor.

     1967 yılından itibaren ülkeyi yöneten babası Elhacc Ömer Bongo Ondimba’nın ölümünün ardından cumhurbaşkanı olan Ali-Ben Bongo Ondimba, 2009’dan beri ülkeyi yönetiyor. Ali-Ben Bongo Ondimba, 2016 yılında yapılan seçimleri çok az bir farkla kazanmış, bu da ülkede büyük tartışmalara yol açmıştı.

     AJANSLAR

     7 OCAK 2019

 

160 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir