Aborjinler’in Genlerinde Bilinmeyen Bir DNA Türü Mevcut

 

isediyani

Yeni yapılan araştırmalar, Aborjinler’in bilinmeyen bir insan genetik materyali taşıdığını ortaya koydu. Aborjinler’in genetiğinin adetâ büyüleyici bir yapıya sahip olduğu bildiriliyor.

 

     Yeni yapılan araştırmalar, Aborjinler’in bilinmeyen bir insan genetik materyali taşıdığını ortaya koydu. Aborjinler’in genetiğinin adetâ büyüleyici bir yapıya sahip olduğu bildiriliyor.

     Bilim insanları tarafından Papua Yeni Gine ve Kuzeydoğu Avustralya’da bulunan insanların, tanımlanamayan, nesli tükenmiş bir insan türüne ait DNA izi taşıdığını ortaya koydu.

     İnsanlık tarihindeki en önemli an olan yaratılış hakkında genetikçilerin ve bilim insanların hâlâ anlayamadığı birçok şey bulunuyor. Bu konuda yapılan çalışmalar cevaptan çok soru doğuruyor. Harvard Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, 2016 yılında dünyanın her yerindeki insanların genomları üzerinde kapsamlı bir çalışma yürüttü. Bu çalışma esnasında bilim insanları Aborjin nüfûsuna dair şaşırtıcı bir keşifte bulundular. Tanımlanamayan bir insan türünün torunu olan Aborjinler’in genomlarında bu genetik izler bulunuyor.

     Bilim insanları, Aborjinler’in geldiği insan neslinin yok olmuş olabileceği görüşünü taşıyor. Texas Üniversitesi’nde istatistiksel bir genetikçi olan Ryan Bohlender ve ekibi, günümüzde insanların hâlâ taşıdığı soyu tükenmiş olan hominid DNA miktarını araştırıyor. Ekip tarafından bundan önce Denisovalılar ve Neandertaller’in kaynaşmasının tüm evrim hikâyesi olamayacağına dair bir buluş yapılmıştı. Denisovalılar ve Neandertaller’in kaynaşmasında bazı tutarsızlıklar keşfedilmişti.

     Aborjinler’in genlerinde yer alan bu yabancı DNA’ların hangi insan nesline ait olduğu henüz bilinmiyor. 100 bin ile 60 bin yıl kadar önce atalarımızın Avrasya’da bir karada yaşayan insansı türle temas ettiğine ve Afrika’dan göç ettiklerine inanılıyor. Uzmanlar o dönemde gerçekleştirilen bu temasın mevcut türler üzerinde hâlâ işaretinin sürdüğüne inanıyor. Aborjinlerin genomları ise dünya üzerinde yaşamış olan bilinen hiçbir türle uyumlu değil.

     ANCIENT CODE, BASNEWS

     6 OCAK 2019

 

188 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir