Aztekler’in Ölüm Tanrısı Xipe Totec’e Adadığı İlk Tapınak Bulundu

 

isediyani

Meksika’da devam eden arkeolojik kazılar sırasında, Aztek mitolojisinde ölüm, bereket, doğurganlık ve tarım tanrısı olan Xipe Totec’e adanan ilk tapınak bulundu.

     Meksika’nın Puebla eyaletindeki Tehuacan kentinde devam eden arkeolojik kazılar sırasında uzmanlar, Aztek mitolojisinde ölüm, bereket, doğurganlık ve tarım tanrısı olan Xipe Totec’e adanan ilk tapınağın bulunduğunu açıkladı. Kazılarda Xipe Totec’in tasvir edildiği taş heykeller de bulundu.

     Meksikalı uzmanlar, kolonyal dönem öncesi, ölümün, bereketin, doğurganlığın ve tarım tanrısı olan Xipe Totec’e adanan ve içerisinde tanrının derisi yüzülmüş bir insan olarak tasvir edildiği taş heykellerin bulunduğu bir tapınak keşfetti. Arkeologların iddiâsında göre ibadet ritüeli gereği, dîn adamları, kurban edilenlerin derilerini yüzüyor ve derileri giyerek ayin yapıyorlardı.

     Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü. Çarşamba (2 Ocak 2019) günü yaptığı açıklamada, tapınağın Puebla eyaletindeki Popoloca olarak bilinen yerli bir etnik grubun yaşadığı Tehuacan kentinde devam eden kazılarda sırasında bulunduğunu açıkladı. Açıklamada ayrıca, “Uzmanlar, 2 adet kafatası benzeri taş oymalar ve Aztek mitolojisinde ölümün, bereketin, doğurganlığın ve tarım tanrısı olan Xipe Totec’in tasvir edildiği bir vücût şekli verilen bir taş blok buldular. Tanrı heykelinde ayrıca üzerinden kurban edilen bir kişiye ait olduğu düşünülen bir deri parçasının sarktığı bir kol da bulundu” ifadelerine yer verildi. İbadet ritüeli gereği, dîn adamları, önce kurban edilenlerin derilerini yüzüyor ve sonrasında o derileri giyerek Xipe Totec’e tapınıyorlardı.

     Popolocas Uygarlığı’nın M. S. 1000 yılı ile 1260 yılları arasında inşâ ettiği Xipe Totec’e adanan tapınak, daha sonra Aztekler tarafından ele geçirilmişti. Her ne kadar tanrı tasviri diğer kültürlerde bulunsa da bir tanrıya adanan bütün bir tapınakla daha önce karşılaşılmamıştı. Uzmanlar bu bakımdan tapınağın keşfinin oldukça önemli olduğu görüşünde.

     Antik dönem hikâyelerindeki ritüellere göre, Xipe Totec’e kurban edilen kişiler bir platformda gladyatör tarzı bir dövüşle ya da okla vurularak öldürülüyor, daha sonra başka bir alana alınarak derileri yüzülüyordu.

     Tasvir edilen ritüel ile Tehuacan kentinde bulunan tapınağın yerleşiminin benzerlik gösterdiği belirtildi.

     ARKEOLOJİK HABER

     5 OCAK 2019

 

150 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir