Isparta’da Büyük İskender’e Benzeyen Mermer Büst Bulundu

 

isediyani

Isparta (Hamidâbâd) ilimizin Yalvaç (Yalvaçyan) ilçesinde yer alan Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde, Makedonyalı Büyük İskender’e benzeyen mermer heykel bulundu.

 

 

     Isparta (Hamidâbâd) ilimizin Yalvaç (Yalvaçyan) ilçesinde yer alan Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde, Makedonyalı Büyük İskender ya da özgün adıyla III. Aleksandar Veliki Makedonski (M. Ö. 356 – M. Ö. 323)’ye benzeyen mermer heykel bulundu.

     Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde bulunan mermer büst, Büyük İskender’e benziyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, “Bu bir kral mıydı yoksa İskender’in bir başka versiyonu muydu, bunu tam olarak şimdilik söylemek zor ancak daha çok İskender sonrası ‘Diadoklar’ dediğimiz İskender’in komutanlarına (İskender’in ardılları) benzer tarzda işlenmiş olduğunu görüyoruz. Orijinal şekliyle elimize geçti” dedi. Özhanlı, antik kentin Helenistik Dönem’de hac merkezi olarak kullanılan Men Tapınağı’nda, Geç Helenistik Dönem’e ait olduğu değerlendirilen ve görünümü itibarıyla Makedonya Kralı Büyük İskender’e benzetilen mermer heykel bulunduğunu söyledi.

     Men Tapınağı alanında ilk kez geçen yıl kazı çalışmalarına başlandığını belirten Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, kentin doğusunda bulunan oikos’larda (ana mekân, esas oda) yedi nokta açıldığını ve 7 numaralı noktada bulunan mermer heykelin arkeoloji tarihine ışık tutacak önemli bir eser olduğunu kaydetti. Men Tapınağı alanında başlatılan kazıda bu yıl planlandığı gibi çalışma yapamadıklarını, kaçak kazıların oluşturduğu tahribat nedeniyle plan değişikliğine gittiklerini anlatan Prof. Dr. Mehmet Özhanlı bulguyu şöyle açıkladı: “Bu yıl tahribatın giderilmesi yönünde bir çalışma yaptık. Ardından yeni alanlarda kazı gerçekleştirildi. Geçen yıl Temenos duvarının çevresini temizlemiştik. Bu yıl da buna devam edildi. Çok aşırı şekilde toprak malzemeyle dolu bir alandı. Kuzeybatı köşesine kadar tamamen temizlendi. Geçen yıl oldukça önemli buluntular ele geçmiş olan ‘oikos’lar dediğimiz hemen tapınağın doğusunda yer alan, özellikle kaçak kazıların yapılmış olduğu yapılarda çalışma yaptık. Bu yılki çalışmalarımızda dört yeni oikos açığa çıkardık. Bu oikos’lardan 7 numara olarak adlandırdığımız yerde Geç Helenistik Dönem’e ait büst oldukça önemliydi bizim için. Çünkü bugüne kadar bu alanda ele geçmiş olan en erken döneme ait eserlerden biri oldu. Dönemin yöneticisi olan İskender’in saç ve tip şeklini taklit eden bir büst bu. Başında bir kurdele bulunmakta.”

     Heykelin oldukça önemli buluntu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, Men Tapınağı alanından çıkarılan eserin gerekli incelemelerin ardından envantere kaydedilerek Yalvaç Müzesi’nde korumaya alındığını söyledi. Özhanlı şunları dedi: “Bu eserle birlikte M. Ö. 50 – M. Ö. 25 yıllarına tarihlendirilen bir gümüş sikke ele geçirildi. Bugüne kadar tapınakta yaptığımız kazılarda ele geçen en erken olarak nitelendirebileceğimiz eserlerden bir tanesiydi. İki yıl içerisinde elde ettiğimiz veriler Men Tapınağı’nın özellikle Hristiyanlık öncesi paganist inançlar hakkında oldukça fazla ve Hristiyanlık’ın oluşturduğu önyargıdan farklı bir dîn anlayışı olduğunu bize gösterdi. Bununla ilgili notlar tabiî ki yayına hazırlanıyor. Önümüzdeki yıllarda bunlar çıkacaktır.”

     ARKEOFİLİ, ARKEOLOJİK HABER

     6 OCAK 2019

 

167 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir