Çin’in İnsansız Keşif Aracı, Ay’ın Karanlık Yüzüne İndi

 

isediyani

Çin’in Ay’ın karanlık tarafına gönderdiği Çang’ı – 4 insansız keşif aracının yumuşak bir iniş yaptığı bildirildi.

 

     Çin Merkezî Televizyonu (CCTV), geçen ay uzaya gönderilen Çang’ı – 4 insansız uzay keşif aracının, Ay’ın Dünya’dan görünmeyen karanlık yüzüne yerel saatle 10:26’da başarılı şekilde iniş yaptığını duyurdu. Keşif aracı iniş yaptığı yerden ilk fotoğrafları da gönderdi.

     Ay’ın karanlık tarafına inen ilk keşif aracı olan Çang’ı – 4, derin uzay gözlemi ve Ay’ın diğer bölgesinde daha fazla araştırma imkânı sağlayacak. Bununla birlikte keşif aracı Ay’da çeşitli minerallerin incelenmesi ve örnekler toplanması için de kullanılacak.

     Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Çang’ı – 4’ün geçen hafta Ay’ın karanlık tarafına iniş hazırlığı yaptığını ve bu kapsamda Çinli bilim insanlarının iniş hazırlıkları için görüntüleme aygıtlarını ve ölçüm dedektörlerini kontrol ettiğini açıklamıştı. Çang’ı – 4, 7 Aralık’ta Uzun Yürüyüş 3B roketiyle Ay’daki Von Karman Krateri’ne inmek üzere gönderilmişti.

     Çang’ı – 4’ün başarılı inişi, derin uzay araştırmaları için dönüm noktası olarak görülüyor. Ay, radyo sinyallerinin karanlık tarafa erişimini engellediği için o bölgeyle dünya arasında doğrudan iletişim kurulamıyor. CNSA da bu engeli ortadan kaldırmak ve Çang’ı – 4 ile iletişim kurabilmek için Çüeçiao İletişim Uydusu’nu Mayıs ayında dünyadan 455 bin km uzaklıktaki İkinci Lagrangian (L2) noktasında bulunan yörüngeye göndermişti. Çin, geçen Kasım ayında da Ay’ın karanlık tarafını görüntülemiş, yer şekillerinin fotoğraflarını dünyaya aktarmıştı.

     Çang’ı – 3 insansız keşif aracını da Ay’a 2013’te gönderen Çin, sıradaki insansız keşif aracı Çang’ı – 5’i de bu yıl Ay’a göndermeyi planlanıyor.

     CNSA, CCTV

     3 OCAK 2019

 

126 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir